Inne

O Berlińskim Biennale w Galerii Labirynt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 grudnia 2012, 10:50

“Berlin-Birkenau” by Łukasz Surowiec  BB7 285 (Materiały prasowe)
“Berlin-Birkenau” by Łukasz Surowiec BB7 285 (Materiały prasowe)

W piątek 7 grudnia o godz. 19 w Galerii Labirynt (ul. Grodzka 5a) spotkanie z Igorem Stokfiszewskim, który zaprezentuje dokumentację z wystawy podczas 7. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej.

Tegoroczna edycja Berlin Biennale - jednej z najważniejszych cyklicznych wystaw sztuki współczesnej - wywołała gorące dyskusje na temat granic sztuki oraz jej politycznych i społecznych funkcji. Całe przedsięwzięcie, wedle kuratorskiego zamysłu Artura Żmijewskiego, zaplanowane było jako eksperyment mający dostarczyć odpowiedzi na pytania o to, czy sztuka działa, czy wytwarza realne skutki i czy może być narzędziem zmiany społecznej. Czy był to eksperyment udany, będzie można się przekonać 7 grudnia (piątek) na spotkaniu w Galerii Labirynt, które rozpocznie się o godz. 19.00. Dokumentację wystawy zaprezentuje Igor Stokfiszewski – członek zespołu kuratorskiego 7. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem 7. BB spore kontrowersje wzbudziła praca Martina Zeta Deutschland schafft es ab (Niemcy pozbywają się tego). Akcja czeskiego artysty zakładała zbiórkę książek autorstwa niemieckiego polityka Thilo Sarrazina Deutschland schafft sich ab (Niemcy likwidują się same), w której dają o sobie znać antyimigranckie poglądy Sarrazina. Z zebranych książek miała powstać instalacja. Docelowo zaś miały one zostać poddane recyklingowi - chociaż o paleniu książek nie było nigdzie mowy, akcję zaczęto porównywać do praktyk nazistowskich. Z planowanych 60 tys. egzemplarzy (5% nakładu) udało się zebrać jedynie kilka sztuk. Kontrowersyjnym posunięciem zespołu kuratorskiego było również zaproszenie do udziału w biennale członków ruchu Occupy.


Khaled Jarrar zaprojektował pieczątkę z napisem State of Palestine - każdy, kto odwiedził siedzibę BB mógł podstemplować nią własny paszport, a tym samym zsolidaryzować się z Palestyńczykami. Łukasz Surowiec zrealizował projekt Berlin – Birkenau, w ramach którego przywiózł do Berlina brzózki wykopane z okolic byłego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau. Drzewka zostały posadzone w różnych miejscach miasta, tworząc jakby żywy pomnik pomordowanych, wymagający ciągłej troski, pielęgnowania, a więc pamiętania. Każdy zwiedzający mógł też zabrać sadzonkę brzózki ze sobą.

Mirosław Patecki z kolei wykonał ze styropianu głowę Chrystusa na wzór figury świebodzińskiej, jednej z największych figur tego typu na świecie. Z inicjatywy Jonasa Staala zorganizowano Kongres Organizacji Terrorystycznych, czy jak wolą niektórzy – organizacji uznawanych za terrorystyczne (New World Summit). Udział w 7. BB wzięła również Yael Bartana - artystka reprezentująca w 2011 roku Polskę na 54. Biennale Sztuki w Wenecji. Bartana zaaranżowała w Berlinie Kongres Odrodzenia Ruchu Żydowskiego w Polsce.

Przywołane prace to tylko niewielki wycinek tego, co na 7. BB można było zobaczyć - o czym będzie można się przekonać na piątkowym spotkaniu z Igorem Stokfiszewskim, na które zapraszają Galeria Labirynt i Klub Krytyki Politycznej w Lublinie.

Wstęp jest bezpłatny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna