Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

24 kwietnia 2020 r.
8:01

Oferta Muzeum na Majdanku online. Podcasty, wystawy internetowe i materiały dla nauczycieli

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
(fot. materiały promocyjne)

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do korzystania z oferty online, w ramach której dostępne są m.in. podcasty, wystawy internetowe i materiały dla nauczycieli. Oferta jest regularnie poszerzana o nowe inicjatywy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Mimo, że teren muzeum w związku z panującą sytuacją wciąż pozostaje niedostępny dla zwiedzających, nie chcemy tracić kontaktu z naszymi odbiorcami. Ten niewątpliwie trudny czas staje również okazją, żeby zainteresować ważną i ciekawą historią obozu na Majdanku osoby, które dotąd jej nie poznały. Przenosząc znaczną część swojej działalności do sieci, wykorzystując na szeroką skalę media społecznościowe chcemy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, również do młodego pokolenia, dla którego ta sfera jest bardzo ważna w codziennym życiu – przekonują inicjatorzy projektów online.

Państwowe Muzeum na Majdanku oferuje treści online na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, na Facebooku czy kanale YouTube, a ponadto udostępnia materiały interaktywne.

Obecnie w ofercie instytucji są następujące projekty:

Cykl Ucieczki:

W tym cyklu słuchacze dowiedzą się, jak pomimo trudności i niebezpieczeństw udało się niektórym więźniom obozu na Majdanku odzyskać upragnioną wolność. Jak chęć wyrwania się ze zniewolenia, wszechobecnego brudu, głodu, katorżniczej pracy, krzyków i szykan była silniejsza od władzy oprawców.

Cykl dostępny jest TUTAJ 

Cykl Ewakuacja:

- W tym cyklu historycznym opowiadamy o tych wydarzeniach. Omawiamy wybrane transporty więźniów. Prezentujemy mapki z trasami przejazdu, fotografie i biogramy ewakuowanych więźniów, skany dokumentów oraz informacje o planach odbicia - przekonują organizatorzy projektu.

Cykl dostępny jest TUTAJ 

Projekt Posłuchaj historii:

Projekt prezentuje fragmenty książki "485 dni na Majdanku" w formie podcastu. Zapisana relacja z pobytu w obozie na Majdanku polskiego więźnia Jerzego Kwiatkowskiego jest jednym z najciekawszych i najbardziej wartościowych źródeł dotyczących funkcjonowania KL Lublin.

Podcast dostępny na YouTube, TUTAJ 

Sahara. Wywiad AK na Majdanku

Jest to cykl "sensacyjny", w którym przeplata się działalność wywiadu z funkcjonowaniem obozu i pracą Muzeum. Historia rozpoczyna się od lat 70 kiedy pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku otrzymują wiadomość o dokumentach wywiadu Armii Krajowej znajdujących się w jednym z miejsc w Lublinie.

LINK DO SERII 

Miłość za drutami Majdanka

Cykl o obozowej miłości. Organizatorzy przedstawiają historie ludzi, którzy poznawali się i zakochiwali w czasach i w miejscu, które temu uczuciu nie sprzyjały. Miłość do pozostawionych na wolności: żony, córki, matki, męża czy ojca dawała osadzonym siłę i pozwalała przetrwać piekło obozu koncentracyjnego. Ludzie ci manifestowali, że mimo starań oprawców zachowali w sobie człowieczeństwo.

Cykl dostępny jest TUTAJ 

#jutrobędzielepiej

Nazwa cyklu nawiązuje do słów jakimi Danuta Brzosko-Mędryk zakończyła pierwszą audycję Radia Majdanek w lutym 1943 r. - W ramach cyklu #jutrobędzielepiej opowiemy, jak więźniowie obozu koncentracyjnego na Majdanku radzili sobie w trudnym położeniu poprzez samopomoc. Mamy nadzieję, że historie tych niezwykłych osób i reprezentowane przez nie postawy staną się lekcją postępowania w tym trudnym dla wszystkich czasie - zachęcają pomysłodawcy inicjatywy.

LINK DO CYKLU 

Jedyne takie. Rzeźby powstałe na terenie KL Lublin w 1943 roku

Jest to cykl poświęcony historii obiektów artystycznych zlokalizowanych w obozowej przestrzeni. Więźniom dzięki sztuce udawało się przemycić treści symboliczne, aby dodać otuchy współwięźniom, ale także polepszyć ich warunki bytowe.

Cykl dostępny jest TUTAJ 

Muzeum dla nauczycieli – edukacja historyczna online

Propozycja dla nauczycieli. Zespół pracowników Państwowego Muzeum na Majdanku przygotował prezentacje związanych tematycznie z historią niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Materiały te będzie można wykorzystać do przeprowadzenia lekcji muzealnych online.

Informacje dostępne są TUTAJ 

Świadectwa zagłady

Celem cyklu jest opowiedzenie o ofiarach, o historii niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, poprzez ukazywanie przedmiotów odkrytych podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1997-1999 na terenie obozu.

LINK DO MATERIAŁÓW 

Instagram

- Od końca marca uruchomiliśmy profil Państwowego Muzeum na Majdanku na Instagramie. Jest to dla nas kolejna możliwość komunikacji z odbiorcami poprzez udostępnienie w sieci współczesnych oraz archiwalnych zdjęć z terenu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, dokumentów, map, relacji świadków, obiektów muzealnych - opowiadają pomysłodawcy.

LINK

Więcej dostępnych materiałów można odszukać dzięki interaktywnej ulotce lub bezpośrednio na stronie internetowej Muzeum oraz w mediach społecznościowych

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Koniec tygodnia z trzydziestką
foto
galeria

Koniec tygodnia z trzydziestką

W popularnym lubelskim klubie 30, co weekend organizowane są imprezy z muzyką na żywo. Jak zawsze nie zabrakło muzyki dla każdego oraz dobrej, imprezowej atmosfery. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

ZTM otwiera drzwi. Oto co pokażą
LUBLIN

ZTM otwiera drzwi. Oto co pokażą

10 i 11 maja Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie planuje dni otwarte. Zwiedzanie będzie darmowe, a osoby chętne oprowadzać będą przewodnicy.

Czy zdałbyś maturę z języka polskiego? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Czy zdałbyś maturę z języka polskiego? Sprawdź się w naszym quizie!

Do matury zostało 8 dni. W piątek uczniowie klas maturalnych odebrali świadectwa ukończenia szkoły i szykują się do najważniejszego egzaminu w ich życiu.

Śmiertelny wypadek. Ofiarą motocyklista
AKTUALIZACJA

Śmiertelny wypadek. Ofiarą motocyklista

Około godz. 13:30 w miejscowości Dąbrowa Wronowska w powiecie opolskim doszło do śmiertelnego wypadku. Ofiarą jest motocyklista.

SP 31 zyska nowe oświetlenie boiska. Co czeka na uczniów po zmroku?
LUBLIN

SP 31 zyska nowe oświetlenie boiska. Co czeka na uczniów po zmroku?

Znajdująca się przy ulicy Lotniczej 1 Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich zyska nowe oświetlenie boiska. Ratusz czeka na oferty do 10 maja.

Majówka za pasem. Nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka za pasem. Nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie dwa dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Widziałeś tego mężczyznę? Natychmiast zgłoś się na policję

Widziałeś tego mężczyznę? Natychmiast zgłoś się na policję

Policjanci z Lubartowa poszukują zaginionego 73-letniego Stanisława Furtaka. Mężczyzna zaginął 18 kwietnia.

Ledwo odebrała prawo jazdy i już może je stracić

Ledwo odebrała prawo jazdy i już może je stracić

Policjanci z Łukowa wyjaśniają okoliczności zdarzenia z udziałem 18-latki, do którego doszło w piątek wieczorem.

Nawet 50 tys. zł za wskazanie sprawcy otrucia

Nawet 50 tys. zł za wskazanie sprawcy otrucia

Od wczoraj środowisko fanów sokołów w Lublinie oraz w Polsce znajduje się w żałobie. Po otruciu Czarta w internecie powstała zbiórka na nagrodę za wskazanie sprawcy tej zbrodni.

 Na strychu urządził sobie plantację marihuany

Na strychu urządził sobie plantację marihuany

Policjanci z Tomaszowa Lubelskiego złapali 28-latka, który na strychu swojego domu urządził sobie plantację marihuany. Mężczyźnie grozi do 3 lat więzienia.

Piękni i Młodzi w klubie Serce [zdjęcia]
foto
galeria

Piękni i Młodzi w klubie Serce [zdjęcia]

Zapraszamy gorącą fotogalerię z imprezy z zespołem Piękni i Młodzi! Tej nocy były ekscytujące przeboje, niezapomniane wspomnienia i wiele świetnej zabawy. Sprawdźcie sami, jak się bawił Lublin.

Majówka 2024: czy sklepy będą otwarte? Co z niedzielą handlową?

Majówka 2024: czy sklepy będą otwarte? Co z niedzielą handlową?

Przed nami długi majowy weekend. Już od środy Polacy będą odpocząć i zrelaksować się. Ale czy zrobią wtedy zakupy? Sprawdzamy.

Rozbujane El Cubano
foto
galeria

Rozbujane El Cubano

Tak się bawi Lublin! Albo grubo albo wcale. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezy w El Cubano. Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie, to oglądajcie nasze fotogalerie.

Powrót do przeszłości u sołtysa na podwórku
galeria

Powrót do przeszłości u sołtysa na podwórku

Nie dość, że wejście jest za darmo albo za „co łaska”, to jeszcze można każdego eksponatu dotknąć, wziać do ręki, dokładnie obejrzeć, a nawet przetestować. Takie zasady obowiązują w Aktywnym Skansenie w Nowosiółkach, który na własnym podwórku stworzył sołtys.

Wojna w Ukrainie: samoloty sojusznicze wylatywały dwa razy

Wojna w Ukrainie: samoloty sojusznicze wylatywały dwa razy

W związku ze zmasowanymi atakami Rosji na Ukrainę, w nocy z piątku na sobotę dwukrotnie wzbijane w powietrze były polskie i sojusznicze statki powietrzne.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna