Inne

Ograj Miłosza w scrabble

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 września 2011, 16:09

Edukacja może odbywać się w sposób nowoczesny, ciekawy, a nawet pół żartem. Przekonuje o tym Laboratorium Edukacji i Animacji Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN” we współpracy z Instytutem Filologii KUL.

Mowa o przygotowanym z myślą o uczniach projekcie "Miłosz w Lublinie” Jednym z jego elementów są działania na portalu społecznościowym. W ramach prowadzonej strony www.facebook.com/miloszlublin cyklicznie odbywają się konkursy, mające w przyjemny sposób zapoznać młodych ludzi z twórczością poety.

– Chcemy uczyć poprzez zabawę poezją, słowem, poprzez grę w scrabble, zagadki skojarzeniowe i z wykorzystaniem Internetu co dziś młodzież lubi – wyjaśnia Agnieszka Jarmuł z Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN”. – W ten sposób przemycamy informacje o Czesławie Miłoszu, o jego pobycie w Lublinie, twórczości i życiu.

Realizatorzy projektu wykorzystują różne obrazy i uczestników tej edukacyjnej zabawy drogą skojarzeń prowadzą np. do jakiejś książki Miłosza.

– Jednak nie prowadzimy drogą bardzo prostą – uprzedza Agnieszka Jarmuł. – To byłoby niemal banalne, gdybyśmy na przykład do książki "Dolina Issy” wiedli poprzez obraz jakiejś doliny. My troszkę kluczymy tak, żeby uczestnik zabawy musiał sięgnąć po jakiś tytuł, po literaturę, jakiś wiersz czy fakt z życia poety. Zachętą do tego są nagrody, jakie przygotowaliśmy.

W każdy poniedziałek ośrodek zaprasza do zabawy w scrabble zatytułowanej "Ograj Miłosza”. Na poetyckim stole z rozrzuconych liter trzeba ułożyć jak najwięcej wyrazów, ale każda litera może wystąpić w słowie tylko raz. Dla spostrzegawczych uczestników przewidziane są bonusy.

– Ta forma spotkała się z dużym zainteresowaniem – cieszy się A. Jarmuł. – to jest chwytliwe i bardzo się podoba uczestnikom. Układane są nie tylko słowa, ale wręcz wiersze przez uczestników gry.

"Skojarz Miłosza” to czwartkowe rebusy, które mają naprowadzić graczy na tytuły dzieł Miłosza. Tutaj liczy się szybkość, kto pierwszy poda poprawną odpowiedź, ten wygrywa. Na najlepszych czekają gadżety – poetyckie koszulki i torby.

– Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w projekcie? – Należy mieć konto na facebooku, znaleźć podaną wyżej stronę i być czujnym – wyjaśnia A. Jarmuł.

– Ale tę czujność należy mieć w poniedziałki i czwartki, kiedy o godz. 12.00 ogłaszamy konkursy. Jednak na odpowiedzi czekamy do północy. Przez cały tydzień publikujemy inne, ciekawe informacje o Nobliście.

Jak dodaje jeszcze A. Jarmuł, projekt realizowany od tygodnia już cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, a szczególnie wśród licealistów. Będzie można brać w nim udział do końca listopada.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna