Inne

Ogrodnik w teatrze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 listopada 2008, 11:45

Film dokumentalny "Świat według błazna” w reżyserii Grzegorza Linkowskiego pokaże w poniedziałek TVP1.

Bohaterem najnowszego dzieła lubelskiego reżysera jest Grzegorz Czapla, chłopak z lekkim upośledzeniem umysłowym. Wyuczył się zawodu ogrodnika, ale nie może znaleźć pracy.

Za to ma hobby, w którym nieźle się realizuje. Jest aktorem teatru Nasza Lepsza, prowadzonego przez Krzysztofa Witaszka i Joannę Marczewską, działającego przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Lublinie.

Grupa występowała m.in. na Studenckim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym "Kontestacje” w Chatce Żaka i na Konferencji "Klaster Kultury Lubelszczyzny” w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji. Zdobyła wiele nagród w kraju i za granicą. Jej najsłynniejszym spektaklem są "Nowe szaty cesarza”, oparte na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.

Grzegorz gra w tym przedstawieniu rolę królewskiego błazna, wzbudzając wśród widzów śmiech i zadumę. Na co dzień jest nieprzeciętnym obserwatorem świata i ludzi, zadziwiająco trafnie komentującym to, co go otacza.

Linkowski pokazuje swojego bohatera głównie w trakcie pracy nad "Nowymi szatami cesarza”. Próby odbywają się w zaskakującej scenerii - w wiejskiej zagrodzie w Skrzynicach koło Czerniejowa. Potem na podwórzu zespół gra spektakl dla lokalnej publiczności.

W efekcie oglądamy coś na kształt bajki o baśni z quasi-filozoficznymi dygresjami teatralnego błazna. Niezwykłość sytuacji wzmagają oryginalne zdjęcia operatora Jacka Knopa i muzyka Przemysława Książka.

Poniedziałkowa emisja filmu w TVP1 zacznie się o godz. 22.30.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna