Inne

Porozmawiaj ze Świetlickim

  Edytuj ten wpis

Lucjan Świetlicki będzie bohaterem czwartkowego (1.01) spotkania w DK LSM z cyklu "Regionalizm jako forma promocji regionu”.

Świetlicki jest jednym z najwybitniejszych regionalistów na Lubelszczyźnie. W 1983 roku zorganizował Regionalne Stowarzyszenie Przyjaciół Piask Lubelskich i przez 20 lat był jego prezesem.

Przyczynił się do wzniesienia w Piaskach pomnika ku czci pomordowanych w okresie okupacji siedmiu nauczycieli.

Zebrał i opracował w formie publikacji wiele legend, podań, pieśni i obrzędów, które wykorzystywane są w szkołach i zespołach artystycznych. Opublikował w "Gazecie Piaseckiej” ponad setkę artykułów o przeszłości Piask i Lubelszczyzny. Drukował też w "Regionie Lubelskim”, piśmie Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie.

Jest autorem kilkunastu publikacji książkowych. Najciekawsze z nich to "Miasto Piaski – kronikarski zapis dziejów” (1989), "Ulica Lubelska – historia domów i ludzi” (2003) oraz "Skąd nasz ród? Saga rodów Świetlickich, Olechów, Lesiewiczów i Szabałów na tle dziejów królewskiej wsi Bazar” (2007).

Podczas spotkania, które poprowadzi Kazimierz Spaleniec, odbędzie się prezentacja książek Lucjana Świetlickiego. Początek o godz. 18. Miejsce: Galeria Sztuki Domu Kultury LSM, ul. Wallenroda 4A.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna