Inne

Rozdroża przypomną Open Situation

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 listopada 2009, 19:20

Dokumentację filmową performerskiego przedsięwzięcia Open Situation będzie można zobaczyć we wtorek (10.11) w Rozdrożach.

Akcja Open Situation została zorganizowana w 2007 roku. Odbyła się w Lublinie, Bydgoszczy, Pradze i Budapeszcie. Wzięli w niej udział Alastair MacLennan (Wielka Brytania), PioTroski (Polska), Jànos Szirtes (Węgry), Habib Kheradyar (Iran/USA), Tomáą Ruller (Czechy) i Jacques van Poppel (Holandia).

W każdym z miast artyści wybrali znaczące historycznie miejsce w przestrzeni publicznej, by przeprowadzić w nim swoje działania, polegające na wchodzeniu w relacje z miejscem i jego historią.

W Lublinie wybrali plac Zamkowy – otoczenie zamku wybudowanego w czasach piastowskich (potem gruntownie przebudowywanego), na którym doszło do wielu historycznych wydarzeń, np. spisania w 1421 roku umowy o poślubieniu przez królową Jadwigę Władysława Jagiełły i obraniu go królem Polski i Litwy oraz zaprzysiężenia w 1569 roku aktu Unii Lubelskiej.

W XVI wieku wokół wzgórza zamkowego zaczęła powstawać dzielnica żydowska, która przez następne stulecia rozrosła się do "miasta w mieście”. Hitlerowcy zniszczyli je, a jego mieszkańców zabili.

Po wojnie teren przed zamkiem uporządkowano i zniwelowano. W budynku, w którym od ponad stu lat działało więzienie (zmieniali się tylko dysponenci), zorganizowano Miejski Dom Kultury, a potem główną siedzibę Muzeum Lubelskiego.

Na 10-lecie PRL u stóp wzgórza urządzono plac Zebrań Ludowych, będący jedną z najlepszych w Polsce realizacji socrealizmu w architekturze. Na miejscu, gdzie parę lat wcześniej stały żydowskie kamienice, zbudowano nowe, będące powtórzeniem jednego z budynków znajdujących się przy nieistniejącej już ulicy Szerokiej.

Po transformacji ustrojowej plac Zebrań Ludowych zmienił nazwę na plac Zamkowy. Jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Lublina, często wykorzystywanym do organizowania wielkich koncertów i widowisk.

Co robili tu performerzy w 2007 roku? Jak nawiązywali do historii tego miejsca? To między innymi będzie można zobaczyć podczas wtorkowego wieczoru w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”.

Początek pokazu o godz. 18. Adres: ul. Krakowskie Przedmieście 39. Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna