Inne

Spotkanie z Lechem Majewskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2011, 11:29

<br />
<br />
<br />
 (MATERIAŁY ORGANIZATORA)(MATERIAŁY ORGANIZATORA)

W poniedziałek (9 maja) o godz. 19 w Auli im. Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Al. Racławickie 14) odbędzie się projekcja filmu Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż” oraz spotkanie z jego twórcą.

– To ważny film, który pozwala zanurzyć się w sacrum. Jest we mnie wciąż fascynacja tym, co kiedyś w sztuce się zdarzyło – wyjaśnia Leszek Mądzik, założyciel i szef Sceny Plastycznej KUL.

Spotkanie z reżyserem odbędzie się po projekcji. – Podczas spotkania będzie można sobie wiele wyjaśnić i nikt nie powinien się krępować zadawania pytań – dodaje Mądzik.

„Młyn i krzyż” to niebywały wyraz miłości do malarstwa. I jedyny w swoim rodzaju film, który ożywił obraz wielkiego malarza Pietera Breugla. Majewski wydobył okrutny świat Europy XVI wieku. Breugel w tym filmie to wizjoner, który tłumaczy układ obrazu, jego niezwykłą perspektywę i symbolikę, a Majewski wchodzi w obraz przy pomocy nowoczesnej techniki. Pewnie podczas spotkania sam opowie, że chmury filmował w Nowej Zelandii, a skały i jesienne liście w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

„Młyn i Krzyż” to także tytuł książki poświęconej obrazowi Petera Bruegela „Droga na Kalwarię”. Napisał ją Michael Gibson, krytyk sztuki i ekspert malarstwa flamandzkiego. Zobaczył w paryskim kinie film „Angelus” Lecha Majewskiego, odszukał reżysera i zaprosił go do siebie, by wspólnie stworzyć scenariusz filmu.
Spotkanie z Lechem Majewskim na KUL poprowadzi profesor Karol Klauza. Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna