Inne

Startują Nadwiślańskie Spotkania z Poezją

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 czerwca 2009, 17:37

Poezja wydrukowana oraz prezentowana na żywo - czytana, recytowana i śpiewana - będzie królowała w Kazimierzu Dolnym i Janowcu (2-5.07).

W czwartek startuje nowy, ciekawie zapowiadający się festiwal. W I Nadwiślańskich Spotkaniach z Poezją wezmą udział uznani i początkujący poeci z całego kraju, a także znakomici recytatorzy i wokaliści.

Młodzi lirycy wystartują w konkursie, który odbędzie się w dwóch częściach - w piątek i sobotę na janowieckim zamku. Laureatów poznamy w niedzielę.
Kilku popularnych pisarzy pojawi się na spotkaniach z czytelnikami, na których przedstawią swoje nowe tomiki. Jednym z głównych bohaterów festiwalu będzie świetny gawędziarz Ernest Bryll. W piątek o godz. 19 na zamku w Janowcu zacznie się jego wieczór.

Marcin Styczeń da koncert zatytułowany "Bryllowanie”. Autor zaś będzie promował swój nowy zbiór poezji "Chrabąszcze” oraz książkę "Na ganeczku snu”, wydaną w serii lubelskiego wydawnictwa Gaudium "W krainie nadziei”.

Na sobotę w tym samym miejscu zaplanowano spotkanie z Adamem Ziemianinem i promocję jego tomiku "Modlitwy mojego wieku” z serii Gaudium. Tego samego dnia, ale w kazimierskiej Kuncewiczówce, odbędzie się o 15.30 popołudnie z twórczością Zbigniewa Herberta.

Wiersze i listy zmarłego w 1998 roku pisarza przeczyta Jerzy Zelnik. O książce "Zbigniew Herbert. Korespondencja rodzinna” opowiedzą Halina Herbert-Żebrowska, Katarzyna Herbert i Waldemar Michalski.

Koncerty piosenki literackiej dadzą gwiazdy gatunku. W piątek w Janowcu wystąpi Stare Dobre Małżeństwo, a w sobotę zaprezentują się Federacja i Wolna Grupa Bukowina. W farze z akompaniamentem organowym będą deklamować lirykę aktorzy. W czwartek Anna Nehrebecka, w sobotę Krzysztof Kolberger.

Biletami wstępu będą tomiki poetyckie, rozprowadzane na kiermaszu.

PROGRAM

CZWARTEK, 2 LIPCA 2009

18.00: Otwarcie wystawy prac dyplomowych absolwentów rocznika 2009 (Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym).

19.30: Spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego i ks. Janusza Pasierba - wybrane wiersze z tomiku "Odwrotna strona rozpaczy” (ks. Jan Twardowski) i "Wiem, że jesteś Życiem” (ks. Janusz Pasierb) z serii "W krainie nadziei” recytuje Anna Nehrebecka, akompaniuje na organach Robert Grudzień (kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym).

PIĄTEK, 3 LIPCA 2009

17.00: Wernisaż obrazów profesorów Wydziału Artystycznego UMCS (zamek w Janowcu).

18.00: Konkurs poetycki, część I (Zamek w Janowcu).

19.00: Koncert Marcina Stycznia i zespołu pt. "Bryllowanie” oraz spotkanie z poetą Ernestem Bryllem i promocja tomiku wierszy twórcy "Na ganeczku snu” z serii "W krainie nadziei” oraz nowego zbioru poezji "Chrabąszcze” (zamek w Janowcu).

20.30: Koncert zespołu Stare Dobre Małżeństwo (dziedziniec zamku w Janowcu).

SOBOTA, 4 LIPCA 2009

15.30: "Głowa do góry, syneczku” - spotkanie z twórczością Zbigniewa Herberta. Listy Marii i Bolesława Herbertów do syna czytają Ewa Wolna i Jerzy Zelnik. Promocja książki "Zbigniew Herbert. Korespondencja rodzinna” z udziałem Haliny Herbert-Żebrowskiej, Katarzyny Herbert, red. Waldemara Michalskiego. Prowadzenie spotkania: Wanda Konopińska-Michalakowa (Kuncewiczówka w Kazimierzu Dolnym).

18.00: Konkurs poetycki, część II (zamek w Janowcu).

19.00: Koncerty zespołów: Federacja, Wolna Grupa Bukowina. Podczas przerwy spotkanie z poetą Adamem Ziemianinem i promocja tomiku twórcy "Modlitwy mojego wieku” z serii "W krainie nadziei” (zamek w Janowcu).

19.30: Koncert organowy w wykonaniu Roberta Grudnia, recytacja utworu Juliusza Słowackiego "Hymn” w wykonaniu Krzysztofa Kolbergera z aranżacją muzyczną (kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym).

NIEDZIELA, 5 LIPCA 2009

12.00: Msza św. celebrowana przez JE Ks. Abpa Prof. Józefa Życińskiego w intencji gości, uczestników i organizatorów I Nadwiślańskich Spotkań z Poezją oraz wręczenie nagród laureatom konkursu poetyckiego (kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym).

15.00: Uroczysta sesja z okazji 10. rocznicy opublikowania "Listu do artystów” Jana Pawła II z udziałem przedstawicieli świata kultury, nauki i sztuki. Prelegenci: JE Ks. Abp Józef Życiński, Krzysztof Zanussi, Leszek Mądzik, Konrad Kucza-Kuczyński, Jerzy Zelnik, Bogusław Wróblewski (Dom Architekta SARP).

19.00: Występ laureatów (zamek w Janowcu).

20.00: Koncert pt. "Od Tatr po Bałkany” w wykonaniu Hanki Chowaniec-Rybki i zespołu w składzie: Andrzej Polak, Paweł Trebunia-Tutka, Leszek Szczerba, Józef Michalik, Sławomir Berny (dziedziniec zamku w Janowcu).

Wydarzenia towarzyszące: wystawa plenerowa prac studentów Wydziału Artystycznego UMCS, kiermasz książek wydawnictwa Gaudium.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna