Inne

Św. Michał i anioły w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 września 2009, 10:39

Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza na wtorek (29.09) na doroczne Misterium Dzwonu na lubelskim Starym Mieście.

Jak co roku w dzień dedykowany historycznemu patronowi Lublina każdy lublinianin będzie mógł zabić w dzwon św. Michała.

Dzwon, znajdujący się w Wieży Trynitarskiej, jest pamiątką po zburzonym w połowie XIX wieku kościele farnym, którego patronem był archanioł Michał. Przez lata instrument nie miał serca. Po uzupełnieniu tego braku zorganizowano 29 września 2001 roku na placu Po Farze Misterium Dzwonu, w trakcie którego idiofon zabił w tym miejscu po raz pierwszy od ponad 150 lat.

Od tego czasu dzwon ożywa co roku. W święto Michała Archanioła, w samo południe, mieszkańcy Lublina mogą wejść na Wieżę Trynitarską i własnoręcznie uderzyć sercem w czaszę, by dzwonienie zabrzmiało nad miastem jak za dawnych czasów.

Tym razem w ramach Misterium Dzwonu odbędzie się na Starym Mieście także gra miejska. Jej scenariusz został przygotowany w oparciu o legendy związane z miastem oraz ugruntowane kulturowo motywy i archetypy. – Gra będzie polegać na tym, by poprzez wykonanie różnych zadań doprowadzić do wezwania Michała Archanioła, który musi ocalić zagrożone przez złe moce młode serce dzwonu – zaprasza na godz. 16.30 Joanna Zętar z Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN”.

Ostatnim punktem wydarzenia będzie "Fara Aniołów” – wieczorne spotkanie na placu Po Farze (godz. 19), podczas którego zostanie przypomniana legenda o powstaniu kościoła farnego. – Zapraszamy do przybycia z własnymi aniołami, figurkami, witrażykami itp. – zachęca Zętar.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna