Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

15 listopada 2009 r.
12:52
Edytuj ten wpis

Szczygielski i Raczek w Tekturze

0 0 A A

Grupa LGBT Lublin organizuje w niedzielę (15.11) w Przestrzeni Działań Twórczych "Tektura” spotkanie na temat książki "Berek”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaprezentują ją w niedzielę autor Marcin Szczygielski i jego partner Tomasz Raczek, który napisał przedmowę do powieści.

"Można powiedzieć, że Marcin Szczygielski pisał swoją powieść »Berek« mając przed sobą motto »jeśli sam jesteś bez winy, rzuć we mnie kamieniem«. Bo jak się okazuje, za drzwiami wielu domów, a szczególnie tam, gdzie mieszkają hipokryci, kryją się niesmaczne tajemnice” – pisała o "Berku” recenzentka Dziennika Wschodniego Maria Kolesiewicz.

I dodawała: "O tej prozie mówi się, że została opowiedziana brawurowo. Z pewnością tak, chociaż ta historia geja i »moherowego beretu« temu pierwszemu nie pomoże, tej drugiej nie zmieni. Ale przecież nie o to chodzi, żeby na siłę zmieniać świat, lecz by go pokazywać, jakim jest naprawdę.”

Marcin Szczygielski i Tomasz Raczek to postacie barwne, osobowości wielowymiarowe i ludzie kreatywni. Mężczyźni interesujący nie tylko ze względu na swoje mniejszościowe preferencje seksualne.

Marcin Szczygielski (ur. 1972) to pisarz, grafik, dziennikarz i projektant wnętrz, dyrektor artystyczny Instytutu Wydawniczego "Latarnik”, autor okładek wszystkich książek wydawanych przez Latarnika.

Przez sześć lat był związany z miesięcznikiem Playboy Edycja Polska, w którym w latach 1998–2000 pełnił funkcję dyrektora artystycznego. W latach 2000–2002 pracował jako dyrektor kreatywny portalu internetowego Ahoj.pl (był autorem oryginalnej kampanii reklamowej).

Następnie został dyrektorem kreatywnym wydawnictwa Gruner + Jahr Polska, gdzie stworzył makietę powstającego tygodnika "Gala” oraz modernizował makiety graficzne istniejących w ramach wydawnictwa tytułów.

Jego prace plastyczne publikowały pisma Playboy, Voyage, Newsweek, Pani, Olivia, Rodzice, Auto Plus, a miesięcznik Fantastyka zamieścił obszerny wybór jego grafik (Fantastyka 02/2001).

Jako dziennikarz związany z tygodnikiem Wprost, w którym przez dwa lata prowadził rubrykę Top TV, oraz miesięcznikiem Playboy, gdzie publikował teksty poświęcone architekturze wnętrz i wzornictwu. W kwietniu 2007 został redaktorem naczelnym miesięcznika Moje Mieszkanie.

Pracował też w telewizji Canal+ ("Nigdzie indziej”), a w TVN współprowadził audycję "Pokojowe rewolucje”, poświęconą projektowaniu wnętrz.

Jako pisarz zadebiutował powieścią "PL-BOY czyli dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji”. Jej sukces zachęcił go do napisania kontynuacji – "Wiosna PL-BOYA czyli Życie seksualne oswojonych”.

W grudniu 2004 Szczygielski zaskoczył wielbicieli cyklu o "PL-BOYU” książką... kucharską. "Kuchnia na ciężkie czasy” zawiera 700 przepisów jak niedrogo i do syta wyżywić rodzinę w czasach kłopotów z domowym budżetem, kryzysu gospodarczego, działań wojennych lub zagrożenia terrorystycznego.

W 2005 roku ukazała się kolejna powieść Szczygielskiego, poświęcona mediom pt. "Nasturcje i ćwoki”. Tym razem bohaterkami książki były redaktorki z miesięcznika dla kobiet. Jej kontynuacją jest wydana jesienią 2006 roku książka "Farfocle namiętności”.

W listopadzie 2007 nakładem Latarnika ukazała się jego piąta powieść "Berek”. Jej teatralną adaptację przygotował Andrzej Rozhin dla warszawskiego Teatru Kwadrat. Premiera odbyła się w grudniu 2008. W rolach głównych wystąpili Ewa Kasprzyk i Paweł Małaszyński.
Tomasz Raczek (ur. 1957) to krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy "Latarnik”), dyrektor kanałów filmowych Platformy "n”, autor wielu audycji telewizyjnych i radiowych.

Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy prowadzonych zarówno w telewizji, jak i drukowanych w prasie i książkach. Laureat Wiktora oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego).

Publikował na łamach Rzeczpospolitej, Polityki, Przeglądu Tygodniowego, Teatru, Filmu, Kina, Ekranu, Cinemy, The European, The Montreal Gazette, Pani, Wprost, Kina Domowego DVD, Tele Świata.

W 1992 roku stworzył od podstaw polską edycję Playboya i został jego pierwszym redaktorem naczelnym; w roku 1999 stworzył nową formułę miesięcznika Voyage (jako jego redaktor naczelny) a w 2001 wprowadził na polski rynek prasowy tygodnik Gala (jako dyrektor programowy Wydawnictwa Gruner+Jahr Polska).

Był recenzentem teatralnym i filmowym, kierownikiem literackim Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego "Oko”, wicedyrektorem TVP 2, wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej a także oficerem rozrywkowym Polskich Linii Oceanicznych na ts/s Stefan Batory.

W roku 2002 wraz ze swoim życiowym partnerem Marcinem Szczygielskim założył wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów – Instytut Wydawniczy "Latarnik” im. Zygmunta Kałużyńskiego.

Tomasz Raczek jest autorem książek "Karuzela z idolami”, "Pies na telewizję”, "Karuzela z madonnami”, "Karuzela z herosami” oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: "Perłowej ruletki”, "Poławiaczy pereł”, "Pereł do lamusa” i pięciotomowego leksykonu filmowego "Perły kina”.

Raczek kocha morze i statki pasażerskie. Chociaż mieszka w Warszawie, nie opuszcza go marzenie, by przenieść się do prawdziwej latarni morskiej z widokiem po horyzont. Kolekcjonuje książki, obrazy oraz wszelkie przedmioty związane z morzem, transatlantykami i latarniami morskimi.

Współtwórca (wraz z Maciejem Ejsmondem-Mechowskim) Stowarzyszenia Przyjaciół Mireille Mathieu – Loża MM.

Od lipca 2007 prowadzi blog internetowy: http://tomasz-raczek.bloog.pl.

Początek niedzielnego spotkania o godz. 19. Adres: ul. Wieniawska 15A. Wstęp za 5 zł. Po prezentacji będzie można nabyć słynną książkę.

Pozostałe informacje

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi, jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna