Inne

Szczygielski i Raczek w Tekturze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 listopada 2009, 12:52

Grupa LGBT Lublin organizuje w niedzielę (15.11) w Przestrzeni Działań Twórczych "Tektura” spotkanie na temat książki "Berek”.

Zaprezentują ją w niedzielę autor Marcin Szczygielski i jego partner Tomasz Raczek, który napisał przedmowę do powieści.

"Można powiedzieć, że Marcin Szczygielski pisał swoją powieść »Berek« mając przed sobą motto »jeśli sam jesteś bez winy, rzuć we mnie kamieniem«. Bo jak się okazuje, za drzwiami wielu domów, a szczególnie tam, gdzie mieszkają hipokryci, kryją się niesmaczne tajemnice” – pisała o "Berku” recenzentka Dziennika Wschodniego Maria Kolesiewicz.

I dodawała: "O tej prozie mówi się, że została opowiedziana brawurowo. Z pewnością tak, chociaż ta historia geja i »moherowego beretu« temu pierwszemu nie pomoże, tej drugiej nie zmieni. Ale przecież nie o to chodzi, żeby na siłę zmieniać świat, lecz by go pokazywać, jakim jest naprawdę.”

Marcin Szczygielski i Tomasz Raczek to postacie barwne, osobowości wielowymiarowe i ludzie kreatywni. Mężczyźni interesujący nie tylko ze względu na swoje mniejszościowe preferencje seksualne.

Marcin Szczygielski (ur. 1972) to pisarz, grafik, dziennikarz i projektant wnętrz, dyrektor artystyczny Instytutu Wydawniczego "Latarnik”, autor okładek wszystkich książek wydawanych przez Latarnika.

Przez sześć lat był związany z miesięcznikiem Playboy Edycja Polska, w którym w latach 1998–2000 pełnił funkcję dyrektora artystycznego. W latach 2000–2002 pracował jako dyrektor kreatywny portalu internetowego Ahoj.pl (był autorem oryginalnej kampanii reklamowej).

Następnie został dyrektorem kreatywnym wydawnictwa Gruner + Jahr Polska, gdzie stworzył makietę powstającego tygodnika "Gala” oraz modernizował makiety graficzne istniejących w ramach wydawnictwa tytułów.

Jego prace plastyczne publikowały pisma Playboy, Voyage, Newsweek, Pani, Olivia, Rodzice, Auto Plus, a miesięcznik Fantastyka zamieścił obszerny wybór jego grafik (Fantastyka 02/2001).

Jako dziennikarz związany z tygodnikiem Wprost, w którym przez dwa lata prowadził rubrykę Top TV, oraz miesięcznikiem Playboy, gdzie publikował teksty poświęcone architekturze wnętrz i wzornictwu. W kwietniu 2007 został redaktorem naczelnym miesięcznika Moje Mieszkanie.

Pracował też w telewizji Canal+ ("Nigdzie indziej”), a w TVN współprowadził audycję "Pokojowe rewolucje”, poświęconą projektowaniu wnętrz.

Jako pisarz zadebiutował powieścią "PL-BOY czyli dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji”. Jej sukces zachęcił go do napisania kontynuacji – "Wiosna PL-BOYA czyli Życie seksualne oswojonych”.

W grudniu 2004 Szczygielski zaskoczył wielbicieli cyklu o "PL-BOYU” książką... kucharską. "Kuchnia na ciężkie czasy” zawiera 700 przepisów jak niedrogo i do syta wyżywić rodzinę w czasach kłopotów z domowym budżetem, kryzysu gospodarczego, działań wojennych lub zagrożenia terrorystycznego.

W 2005 roku ukazała się kolejna powieść Szczygielskiego, poświęcona mediom pt. "Nasturcje i ćwoki”. Tym razem bohaterkami książki były redaktorki z miesięcznika dla kobiet. Jej kontynuacją jest wydana jesienią 2006 roku książka "Farfocle namiętności”.

W listopadzie 2007 nakładem Latarnika ukazała się jego piąta powieść "Berek”. Jej teatralną adaptację przygotował Andrzej Rozhin dla warszawskiego Teatru Kwadrat. Premiera odbyła się w grudniu 2008. W rolach głównych wystąpili Ewa Kasprzyk i Paweł Małaszyński.

Tomasz Raczek (ur. 1957) to krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy "Latarnik”), dyrektor kanałów filmowych Platformy "n”, autor wielu audycji telewizyjnych i radiowych.

Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy prowadzonych zarówno w telewizji, jak i drukowanych w prasie i książkach. Laureat Wiktora oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego).

Publikował na łamach Rzeczpospolitej, Polityki, Przeglądu Tygodniowego, Teatru, Filmu, Kina, Ekranu, Cinemy, The European, The Montreal Gazette, Pani, Wprost, Kina Domowego DVD, Tele Świata.

W 1992 roku stworzył od podstaw polską edycję Playboya i został jego pierwszym redaktorem naczelnym; w roku 1999 stworzył nową formułę miesięcznika Voyage (jako jego redaktor naczelny) a w 2001 wprowadził na polski rynek prasowy tygodnik Gala (jako dyrektor programowy Wydawnictwa Gruner+Jahr Polska).

Był recenzentem teatralnym i filmowym, kierownikiem literackim Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego "Oko”, wicedyrektorem TVP 2, wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej a także oficerem rozrywkowym Polskich Linii Oceanicznych na ts/s Stefan Batory.

W roku 2002 wraz ze swoim życiowym partnerem Marcinem Szczygielskim założył wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów – Instytut Wydawniczy "Latarnik” im. Zygmunta Kałużyńskiego.

Tomasz Raczek jest autorem książek "Karuzela z idolami”, "Pies na telewizję”, "Karuzela z madonnami”, "Karuzela z herosami” oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: "Perłowej ruletki”, "Poławiaczy pereł”, "Pereł do lamusa” i pięciotomowego leksykonu filmowego "Perły kina”.

Raczek kocha morze i statki pasażerskie. Chociaż mieszka w Warszawie, nie opuszcza go marzenie, by przenieść się do prawdziwej latarni morskiej z widokiem po horyzont. Kolekcjonuje książki, obrazy oraz wszelkie przedmioty związane z morzem, transatlantykami i latarniami morskimi.

Współtwórca (wraz z Maciejem Ejsmondem-Mechowskim) Stowarzyszenia Przyjaciół Mireille Mathieu – Loża MM.

Od lipca 2007 prowadzi blog internetowy: http://tomasz-raczek.bloog.pl.

Początek niedzielnego spotkania o godz. 19. Adres: ul. Wieniawska 15A. Wstęp za 5 zł. Po prezentacji będzie można nabyć słynną książkę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna