Inne

"Teka Lubelska" w Teatrze NN

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 grudnia 2013, 18:06

12 grudnia (czwartek) 2013 godz. 17 Collegium Artium i Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN”
zapraszają na prezentację "Teki Lubelskiej" - nowej serii o dziedzictwie kulturowym Lubelszczyzny

Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN”
ul. Grodzka 21
12 grudnia (czwartek) 2013 godz. 17

O "Tece" (ze wstępu redaktorów)
Wśród wielu publikacji poświęconych dziedzictwu kulturowemu tylko nieliczne mają charakter regionalny. Odczuwalną lukę wypełniają częściowo wydawnictwa dokumentujące działania konserwatorskie, które ograniczają się jednak do historii sztuki oraz archeologii.

Niewiele pisze się natomiast o dziedzictwie niematerialnym, przejawiającym się zarówno w literaturze, muzyce czy religii, jak i poprzez recepcję zjawisk kulturowych, prowadzącą nieraz do twórczych interakcji. Badania nad tą sferą są niezwykle trudne i nie zaowocowały dotąd na polskim gruncie znaczącym dorobkiem.

Za jedno z najważniejszych zadań "Teki Lubelskiej” przyjmujemy ich inspirowanie. Zamierzamy w tym celu publikować prace analizujące kulturę Lubelszczyzny z perspektywy rożnych nauk humanistycznych. Liczymy, że nowa seria znajdzie szerokie grono czytelników dostrzegających potrzebę autentycznie interdyscyplinarnych badań. Praca nad zbiorową pamięcią wymaga nieustannego reinterpretowania historii.
(Piotr Krasny, Jacek Ma)

W pierwszym tomie znalazła się m.in. opowieść o lubelskich latach Hanny Malewskiej – jednej z najważniejszych polskich pisarek XX wieku, korespondencyjny dialog Zbigniewa Herberta z arcybiskupem Józefem Życińskim oraz materiały o profesor Małgorzacie Kitowskiej-Łysiak (1953–2012) – wybitnej historyczce i krytyczce sztuki.

Drugi tom tworzą nieznane zdjęcia Lubelszczyzny wykonane podczas etnograficznych objazdów inwentaryzacyjnych profesora Romana Reinfussa w latach 50. i 60. XX wieku.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna