Inne

W Galerii Białej: Jazz w Wieży Bab L

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lipca 2010, 15:43

Seyla Benhabib i Sylwia Nadgrodkiewicz będą bohaterkami piątkowego (16.07), drugiego spotkania z cyklu "Wieża Bab L” w Galerii Białej.

Seyla Benhabib to uznana w USA amerykańska filozofka o turecko-żydowskim pochodzeniu. Profesorka Uniwersytetu Yale uprawia filozofię polityki z feministycznej perspektywy. Centralnym zagadnieniem egzystencjalnym jej rozmyślań jest problem godzenia uniwersalnych wartości praw człowieka, takich jak autonomia i wolność, z konkretną, partykularną tożsamością każdej osoby.

Myślą Benhabib, jako jedna z nielicznych Polek, zajmuje się Sylwia Nadgrodkiewicz, politolożka feministyczna, adiunktka w Zakładzie Filozofii i Socjologii Polityki Wydziału Politologii UMCS.

Nadgrodkiewicz napisała artykuły "Komunikacyjno-narracyjny charakter podmiotowości w ujęciu Seyli Benhabib” (2007) i "Czy polityka wielokulturowości jest dobra dla kobiet? Feministyczne stanowisko Seyli Benhabib” (2009). W 2009 roku obroniła doktorat na podstawie pracy o tytule "Teoria krytyczna feminizmu i polityka według Seyli Benhabib”. Teraz opublikowała książkę monograficzną "Seyla Benhabib – feminizm i polityka”.

Książka Nadgrodkiewicz, jedyne polskie wyczerpujące studium o filozofii Seyli Benhabib, będzie głównym tematem spotkania w Galerii Białej, które poprowadzi dr Magdalena Dąbrowska z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS.

Ale wieczór przy ul. Narutowicza 32 będzie atrakcyjny także dla miłośników muzyki. Szczególnie dla tych, których ulubionym gatunkiem jest jazz. Będzie można posłuchać standardów jazzowych w wykonaniu… Sylwii Nadgrodkiewicz – śpiew i Michała Kunysza – gitara.

Początek o godz. 18.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna