Inne

W skansenie: Jak robi się łuby

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2011, 13:15
Autor: Kmo.

 (Kiba Krzysiak/ Archiwum)
(Kiba Krzysiak/ Archiwum)

W niedzielę, 11.09, w godz. 11.00–17.00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się doroczne wydarzenie pod nazwą „Z zagrody na jarmark do miasteczka”.
Skansen od wielu lat przygotowuje w drugą niedzielę września prezentacje ginących zawodów i umiejętności, które tutaj są odtwarzane przez rzemieślników, gospodynie i gospodarzy, pracowników muzeum.

– Teraz nieliczne zawody są odtwarzane, podtrzymywane – zauważa Krzysztof Wiśniewski z Muzeum Wsi Lubelskiej. – Do takich należy garncarstwo, kowalstwo, plecionkarstwo. Jednak już powroźnictwem, wyrobem zabawek i ozdób z papieru, młocką cepami, biciem oleju czy wyrobem kaszy w stępie dziś praktycznie nikt się nie zajmuje. Chcemy to zaprezentować.

W chałupie z Teodorówki będzie wyrabiane masło w tradycyjnej maselnicy, niedaleko odbędzie się bicie oleju. – Zarówno chleba z masłem, jak i z olejem będzie można spróbować – dodaje Wisniewski.

Czynnych będzie wiele straganów z potrawami regionalnymi, z wyrobami artystów ludowych. Grać będą kapele, będzie pokaz młocki cepami i łubiarz pokaże, jak się wyrabia łuby. Na całym terenie muzeum odbywać się będą pokazy, wystąpi i zaprezentuje się aż 90 wykonawców.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna