Inne

Warsztaty malowania na szkle w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 września 2010, 19:06

Warsztaty malowania na szkle połączone z wystawą startują 5.10 w Galerii Sztuki Ludowej. Swój udział zapowiedzieli wybitni artyści.

To będzie kolejna odsłona Akademii Sztuki Ludowej, całorocznego przedsięwzięcia Stowarzyszenia Twórców Ludowych, złożonego z cyklu warsztatów połączonych z prelekcjami, spotkaniami i wystawami. Tematami poprzednich wydań były pisanka i wycinanka. Po malarstwie na szkle będą jeszcze ozdoby bożonarodzeniowe.

Do najbliższej odsłony Akademii Sztuki Ludowej organizatorzy zaprosili znakomitych współczesnych twórców, którzy zaprezentują swoje dzieła i wyjawią tajniki malowania na szkle: Martę Walczak-Stasiowską, Stanisława Wyrtla i Waldemara Majchera.

Marta Walczak-Stasiowska jest córką zakopiańskiego artysty Zdzisława Walczaka. Pod jego okiem uczyła się malować. Obrazy Walczak-Stasiowskiej utrzymane są w typowej ludowej stylistyce. Przedstawiają Madonny z Dzieciątkiem stylizowane na dostojne królowe bądź góralki we wzorzystych strojach, anioły w kolorowych tunikach z wielobarwnymi skrzydłami, świętych z nieodłącznymi atrybutami, a także sceny rodzajowe.

Stanisław Wyrtel pochodzi z Zubrzycy Górnej na Orawie. Malarstwa na szkle nauczył się sam, pracując w Orawskim Parku Etnograficznym. Pierwsze prace twórcy były typowo ludowe i orawskie. Z czasem artysta zaczął eksperymentować. Wprowadził finezyjną i dynamiczną kreskę rezygnując ze statycznych wyrazistych konturów. Przedstawił wirujące kompozycje inspirowane utworami muzycznymi, a także widoki orawskie, wnętrza chat, studnie, ule, kapliczki.

Waldemar Majcher urodził się w Olsztynie. Malarstwem na szkle zajmuje się od 25 lat. Jego twórczość inspirowana jest sztuką naiwną i ludową. Zamiast ornamentów kwiatowych i dominujących postaci świętych namalowanych wyrazistą barwą w jego malarstwie pojawia się szeroki wybór często zaskakujących tematów, eksperymentalne formy i taka kolorystyka. Charakterystyczną cechą jego twórczości są zróżnicowane cykle tematyczne: uliczki, motywy żydowskie, kafle warmińskie, wątki sakralne i biblijne.

Marta Walczak-Stasiowska poprowadzi warsztaty 5–6 października, Stanisław Wyrtel 11–12 października, a Waldemar Majcher 18–19 października. Zajęcia dla dzieci i młodzieży odbędą się w godz. 9–10.30, 11–12.30 i 13–14.30. Koszt: 6 zł/osoba. Zajęcia dla dorosłych zaplanowano na godz. 16–18. Koszt udziału w dwudniowych warsztatach: 40 zł/osoba. Karnet na wszystkie trzy spotkania: 100 zł. Materiały zapewnia organizator. Zapisy pod nr tel. (81) 532 49 74 i adresem wydawnictwa.stl@gmail.com.

Warsztatom będzie towarzyszyć wystawa malarstwa na szkle oraz kiermasz sztuki ludowej.

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna