Inne

Weekend w miasteczku prowincjonalnym

  Edytuj ten wpis
Autor: Kmo

 (Muzeum Wsi Lubelskiej)
(Muzeum Wsi Lubelskiej)

W sobotę i niedzielę (26 i 27 października) w godz. 11.00–16.30 warto odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej.

Już będzie można obejrzeć udostępnione do zwiedzania wnętrza muzealnego miasteczka. Będzie można zajrzeć do ryzury (żydowskiego zakładu fryzjerskiego), trafiki, sklepu żelaznego i kołodziejni, gdzie urządzone są już docelowe ekspozycje.

Otwarte będą także: ratusz z Głuska i areszt z Samoklęsk, których wnętrza oczekują na aranżację. Zwiedzić można zespół sakralny z kościołem z Matczyna i niezwykle interesującą plebanią z Żeszczynki.

– W sklepie żelaznym zgromadziliśmy bardzo dużo przedmiotów, które wówczas były potrzebne w gospodarstwie domowym i do pracy na roli i były tak sprzedawane – mówi Krzysztof Wiśniewski z muzeum. – Są tam np. surowce potrzebne kowalowi do wyrobu podków czy narzędzi, ale i gotowe już łopaty czy widły. Są garnki, sagany żeliwne, wiadra, miski, wanienki, ale też gwoździe i zamki. W trafice jest najtańszy tytoń machorkowy i kilka rodzajów papierosów m.in. "Płaskie” z 1939 roku, po 5 gr. sztuka, "Klub” też po 5 gr., ale "Ergo” były już po 6 gr. Są gilzy i bibułki, pudełka po gilzach, maszynki do robienia papierosów.

W trakcie aranżacji są pomieszczenia: piwiarni, poczty, kuchni oraz warsztatu szewskiego, które niebawem zostaną udostępnione dla zwiedzających.

Atrakcją niedzielnego pobytu w muzeum będzie pieczenie ziemniaków w ognisku w godz.13.00–16.00, a w godz. 12.00–14.00 pokaz przygotowania obroku dla koni przy użyciu zabytkowego urządzenia zwanego kieratem, posadowionego przy okólniku z Ostrowa.

Ceny biletów wstępu: normalny 12 zł, ulgowy 7 zł.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna