Inne

Wiktor Suworow w Kulturomaniaku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 kwietnia 2011, 12:15
Autor: Kmo

We wtorek (10 maja) o godz. 17.30 w lubelskim Kulturomaniaku (E.Leclerc, ul. T. Zana 19) odbędzie się spotkanie autorskie z Wiktorem Suworowem.

Wiktor Suworow (właściwie Władimir Bogdanowicz Rezun) to znany rosyjski pisarz i publicysta. Jako dowódca czołgu uczestniczył w 1968 roku w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a w latach 1974-1978 był rezydentem radzieckiego wywiadu wojskowego GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyroku – mimo rozpadu ZSRR, do dziś nie uchylono.

Suworow jest autorem kilkunastu książek, w tym tak znanych, jak "Akwarium”, "Lodołamacz”, "Dzień "M”, "Ostatnia republika”, "Ostatnia defilada”, "Klęska”, "GRU”, "Wyzwoliciele” Ma on własne doświadczenia związane z wojskiem, wywiadem, historią. Jego życiorys mógłby być kanwą ciekawej powieści, jaką – sam by napisał. Suworow ma swoje zdanie na temat przyczyn i początku II wojny światowej. Uważa, że winni są w równym stopniu naziści co komuniści. Nie oszczędza jednych i drugich, ani Stalina ani Hitlera.

Jest autorem wielu książek o tematyce wojennej, a m.in. znakomitego cyklu, na który składają się "Lodołamacz” ze wstępem dla polskich czytelników, "Dzień "M” , "Ostatnia republika” i "Ostatnia defilada”.
W jednej z nich stawia tezę, że to ZSRR miał uderzyć na III Rzeszę, ale Hitler był szybszy. W innej udowodnia, że Hitler miał tylko "wybierać gorące kasztany” dla Stalina, czyli że Wielka Wojna Ojczyźniana była pretekstem do zawładnięcia Europą. Odpór hitlerowskiej inwazji był zasłoną dymną do takiego celu.

Wreszcie w ostatnim tomie cyklu Suworow docieka, dlaczego Armia Czerwona mimo tak znakomitego zaopatrzenia przez aliantów ponosiła straszliwe porażki. Czy kryła się za tym celowa taktyka? Suworow doszukał się nieznanych dokumentów i wydobywa je w swojej prozie na światło dzienne. Dla historyków i interesujących się II wojną światową, są szokujące.

Nieznane dokumenty, fakty, logika wydarzeń i meandry stalinowskiej strategii – to wszystko każe inaczej spojrzeć na rolę ówczesnego ZSRR. Suworow nie oszczędza dowódców, systemu, politycznego wyrachowania.

Jest to auto, którego książki mają mnóstwo czytelników, są oczekiwane i znakomicie napisane.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna