Kino

Co ciekawego w weekend w kinie w Lublinie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 listopada 2012, 18:32
Autor: agdy

To nie są hity ze szczytów notowań frekwencyjnych. To są filmy, które warto zobaczyć z innych względów.

Od piątku (30 listopada) wchodzi na ekran Bajki „Tango Libre” Frederica Fonteyne’a. To koprodukcja belgijsko-francusko-luksemburska, co dla szukających kina europejskiego będzie ważną wskazówką.

Jak streszcza dystrybutor – to opowieść o strażniku więziennym JC (Francois Damiens, którego znamy z „Taxi4”, „Nic do oclenia”), który wiedzie wyjątkowo nudne i monotonne życie. Jedyną ekstrawagancją, na którą sobie pozwala, jest nauka tanga. Podczas jednej z lekcji poznaje promienną, młodą Alice (Anne Paulicevich), matkę piętnastolatka. Następnego dnia spotyka ją u siebie w pracy, w pokoju widzeń. Alice odwiedza tam Fernanda (Sergi Lopez) i Dominica (Jan Hamenecker). Panowie – mąż i kochanek Alice są razem popełniali przestępstwa.

Dla odmiany w sobotę – jedyny pokaz nowego filmu Kanadyjczyka Xaviera Dolana. Reżyser ma 23 lata i w kinie ABC na Czechowie (w ramach DKF „16” i jego programu „Post Scriptum”) zobaczymy jego trzeci pełnometrażowy film „Na zawsze Laurence”.

Kto widział jego „Zabiłem moja matkę” i „Wyśnione miłości” będzie wiedział, czego się spodziewać po tym specyficznym trochę sennym, bardzo osobistym i bardzo klimatycznym kinie. Tym razem reżyser opowiada historię tak starą jak on sam. Akcję przenosi w1989 rok i pokazuje tytułowego Leurence’a, który w swoje 30. urodziny przyznaje, że chce zostać kobietą. Jego dziewczyna jest zszokowana, ale postanawia z nim pozostać. Dla Laurence'a zaczyna się nowe ale ciężkie życie.

Kto nie ma czasu w weekend na filmy dalekie od mainstreamu może jeszcze w poniedziałek i środę upolować w kinie Studyjnym ACK „Chatka Żaka” dwa ostatnie filmy pokazywane w ramach Węgierskiej Wiosny Filmowej.

To coroczna prezentacja najnowszych węgierskich filmów fabularnych oraz krótkometrażowych, nagrodzonych na Festiwalu Filmowym „Magyar Filmszemle” i nie pokazywanych dotychczas w Polsce. Lublin jest na trasie ogólnopolskiego projektu.

W poniedziałek (3 grudnia) „Egzamin”, reż. Pétera Bergendy, opowiadający historię z grudnia 1957. Po chaotycznych wydarzeniach październikowych Urząd Bezpieczeństwa postanawia przekonać się, co do wierności swoich agentów. Test ich lo-jalności wobec systemu przypada w wigilię.

W środę (5 grudnia) „Ziemia ojca”, reż. Viktor Oszkar Nagy. Tytułowy grunt wytyczony jest na skraju winnicy, jego ziemia aż do szczytu wzgórza jest nieurodzajna i skalista. Na samym szczycie rośnie jedno drzewo. A film opowiada o tym, co dzieje się, gdy ojciec wraca do swego syna po długim pobycie w więzieniu.
(agdy)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna