Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

18 stycznia 2013 r.
18:04
Edytuj ten wpis

"Django” reż. Quentin Tarantino. Recenzja filmu

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A
"Django” reż. Quentin Tarantino (Materiały prasowe)
\"Django” reż. Quentin Tarantino (Materiały prasowe)

Reżyser wyrzucił nożyczki. Widz ląduje na 165 minut w kinie na bardzo tarantinowskim westernie. Raczej w przewrotnej zabawie w western.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jaką historię tym razem opowiada nam twórca "Bekartów wojny” i "Kill Billa”?

Południe Stanów Zjednoczonych, dwa lata przed wojną secesyjną. W księżycową noc, na drodze spotkają się: eskortowana grupa czarnych niewolników, wśród których jest tytułowy Django (Jamie Foxx) i dr King Schultz (Christoph Waltz) pochodzący z Niemiec dawny objazdowy dentysta a teraz łowcą nagród.

Django i Schulza połączy szczególny układ – niewolnik wie jak wyglądają poszukiwani przez doktora trzej bracia, Django szuka żony, która trafiła na targ niewolników. A doktor wie jak ją znaleźć.

Ta niezwykła para – dwie brawurowe aktorskie kreacje – trzymają właściwie cały film. Nie wiem czy Tarantino całuje w rękę Waltza, za to, że ma takiego aktora czy Waltz całuje w rękę Tarantino, że daje mu takie role. Ciekawe.

Oczywiście jak u Tarantino nic nie jest oczywiste. Nie mówiąc o tym, że rasowe konflikty i rasistowskie poglądy niby są sprzed wojny secesyjnej ale reżyser nie opowiada o nich jak o żelaznym wilku.

Na dodatek wielbiciele gatunku będą piszczeć z uciechy. Rytm dynamicznych scen, filozoficznych tyrad, groteskowych sytuacji i przejmujących epizodów – jaki znamy z poprzednich filmów Quentina Tarantino. Baletowo efektowne sceny pojedynków. Jak trup się ściele i krew tryska to koniecznie na śnieg, białe ściany albo choć puchate krzaki bawełny. Jak dla chwili oddechu mamy plenery to na horyzoncie górskie - koniecznie ośnieżone szczyty - skąpane w różowym słonecznym lukrze.
Gdy napięcie ściska w dołku – narracja się złośliwie zawiesza i dostajemy albo odrobinę filozofii, albo dydaktyki albo dowcip. Jaki? A choćby trochę rapu w rytm którego wędrują bohaterowie historii toczącej nie na dwa lata przed wojną secesyjną.

A wszystko idealnie wyważone, przykrojone i zbilansowane – zauważą wyznawcy tarantinoligii.

A wszystko przewidywalne, schematyczne i powtarzalne z filmu na film – będą wytykać pozostali. Ale nawet i oni muszą poznać się na smaczkach i detalach.

Braku łopatologii. Zabawie szczegółem. Przykłady? Śliczna scena nakrywa stołu w domu Calvina Candie (Leonardo DiCaprio), właściciela ogromnej plantacji. Równie urocza sytuacja gdy doktor opowiada Django historię Brunhildy i Zygfryda, niemieckich bohaterów.

I tym, że nie wszystko kończy się cukierkowo i nie wszyscy bohaterowie będą żyli długo i szczęśliwie.

Nie mówiąc o atrakcji poza wizualnej - ścieżce dźwiękowej i muzyce. Ale jak tu narzekać na dźwięk, kiedy twórcą jest Mark Ulano (Titanic, Desperado, Bękarty wojny, Kill Bill). Spostrzegawczy widz, który zwróci uwagę na epizodyczną postać bankiera dowie się jak wygląda Ulano, bo też gra w tym filmie. Nie mówiąc o epizodzie Tarantino. Bez wnikania w szczegóły – reżyser znika za pomocą detonacji i zostaje po nim dymiąca dziura w ziemi.

Ale zanim dotrzecie do tej sceny, która właściwie otwiera drugą część filmu przed wami mnóstwo innych przygód Django. Co raczej, jako zwolennik stylu QT polecam.

Pozostałe informacje

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Dzisiaj obradował lubelski zespół parlamentarny. Posłowie i posłanki, a także senator doszli do „porozumienia ponad podziałami”

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Była już scena, teraz trybuna mobilna. Ratusz kupi ją za 415 tys. zł od firmy z Ostrowa Wielkopolskiego.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna