Kino

Festiwal Sztuki Filmowej Jidysz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 grudnia 2010, 18:03

W sobotę (11 grudnia) o godz. 17.00 w budynku Jesziwy Chachmej Lublin (ul. Lubartowska) rozpocznie się Festiwal Sztuki Filmowej Jidysz.

Ponieważ pokazy zawsze są organizowane po święcie szabatu odbędzie się też uroczysta hawdala, a potem rozpoczniemy wyświetlanie filmów. Spotkanie poświęcone będzie głównie pamięci Wiery Gran , artystki i jednej z bohaterek "Bezdomnych” Aleksandra Martena. Gran partneruje Idzie Kamińskiej.
Wiera Gran – znaną piosenkarką, aktorka kabaretowa i filmowa, którą występowała przed wojną, a później podczas okupacji w warszawskim getcie.

Kobieta piękna, utalentowana i tragiczna. Niedawno wydana książka o niej autorstwa Agaty Tuszyńskiej narobiła wiele szumu, dyskusje o Wierze Gran i o przedstawieniu jej sylwetki przez autorkę, nie milkną do dzisiaj. Wierę Gran zobaczymy w filmie Aleksandra Martena "Bezdomni” z 1939 r.

Festiwal Sztuki Filmowej Jidysz organizowany jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów prezentuje filmy z kręgu kultury jidysz, fabularne i dokumenty archiwalne oraz współczesne. To już piąta jego edycja. To "kino objazdowe”, które zagląda do różnych miast kraju.

Jak powiedziała Małgorzata Burzyńska-Keller można będzie oglądać nie tylko świat miniony – wspominać lub poznawać go, lecz także widzowie będą mogli zobaczyć, gdzie świat ten przeniósł się, oglądając np. "Wesele chasydzkie”, film izraelski nakręcony współcześnie, w 2008 r.

Spośród innych festiwali filmowych podejmujących problematykę żydowską tę imprezę wyróżnia fakt, że organizatorzy dbają o wyjaśnianie pojawiającej się w filmach obrzędowości, tradycji i zwyczajów, co sprawia, że filmy łatwiejsze w odbiorze.

Podczas festiwalu wyświetlony też zostanie film fabularny "Tevje” nakręcony w USA w 1939 r. w reżyserii Maurice'a Schwarza. To adaptacja prozy Szolema Alejchema ze wspaniała rolą żydowskiego króla Leara, którą też gra Schwartz.

Wreszcie zapowiadany jest króciutki film dokumentalny "Kurów” z 1932 r. pokazujący realia żydowskiego miasteczka – sztetł. Z pewnością będzie to obraz, który wiele osób zaciekawi.

Program:
"Bezdomni”, prod. polska, 1939r., reż. Aleksander Marten
"Kurów”, prod. polska, 1932r., realizacja Jack Weisbord – 10 minutowy film dokumentalny pokazuje żydowskie życie małego, podlubelskiego miasteczka sztel
"Wesele chasydzkie”, prod. Izraelska, 2008r., film dokumentalny (producent Bnei Brak)
"Tevje”, prod. USA, 1939r, rez. Marice Schwarz
Wstęp na projekcje jest wolny.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna