Kino

Kino Antyfaszystowskie w Tekturze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 kwietnia 2010, 19:48

W ramach cyklu "Kino Antyfaszystowskie” w niedzielę (4.04) w lubelskim klubie Tektura zostanie pokazany film "This Is England”.

"Kino Antyfaszystowskie” to pokazy organizowane w pierwszą niedzielę miesiąca, podczas których można obejrzeć filmy promujące postawy antyfaszystowskie w różnych krajach.

Kwietniowa odsłona cyklu będzie poświęcona brytyjskiemu ruchowi skinheads, który na początku lat 80. rozpadł się na dwie frakcje: tradycyjną i neofaszystowską, będącą pod silnym wpływem skrajnie prawicowej partii National Front.

Ten przełomowy moment w historii ruchu został pokazany przez Shane'a Meadowsa w fabule "This Is England” ("To właśnie Anglia”) na przykładzie grupy przyjaciół, którą rozbija powracający z więzienia stary lider, zafascynowany ideami National Front.

Film Meadowsa – poprzez losy szykanowanego w szkole nastolatka, który przystępuje do skinheadów – pokazuje też, jakie czynniki sprzyjają zauroczeniu młodych ludzi grupami gloryfikującymi siłę.

Dramat z 2006 roku został bardzo wysoko oceniony przez filmoznawców. Serwis Metacritic, zajmujący się gromadzeniem recenzji czołowych krytyków w swoich dziedzinach, oszacował średnią ocenę filmu na 86/100.

Obraz został uhonorowany British Independent Film Award w kategorii Najlepszy film i dostał Alexander Korda Award w ramach British Academy Film Awards 2007. W ogłoszonym w ubiegłym roku przez brytyjski dziennik "The Guardian” rankingu "25 najlepszych brytyjskich filmów ostatnich 25 lat” dzieło Meadowsa znalazło się na 17 miejscu.

Niedzielny seans w Przestrzeni Działań Twórczych "Tektura” rozpocznie się o godz. 19. Adres: ul. Wieniawska 15A.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna