Kino

KINO.PT to znaczy portugalskie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 listopada 2013, 11:20
Autor: (agdy)

W lubelskim kinie Studyjnym "Chatka Żaka" od niedzieli (1.12) oglądamy najnowsze produkcje filmowe z Portugalii.To ważne spotkanie dla kinomanów, bo nieczęsto możemy je oglądać w naszych kinach. W programie przeglądu KINO.PR znalazło się 5 filmów pełnometrażowych oraz 7 krótkich metraży, w tym animacje. Nie zabraknie także kina dokumentalnego. Wszystko w sześć wieczorów.

- Tematykę przeglądu zdominowała perspektywa przestrzeni, w dosłownym sensie obejmująca najdalsze zakątki Europy, zaś w sensie metaforycznym - gdzie przestrzeń mierzy się dystansami społecznymi - umalowana różnorodnością osobistych przeżyć radości i smutku – reklamują projekcje organizatorzy, na które zapraszają do Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS, mieszczącego się w Chatce Żaka.

1 grudnia o godz. 19.30 zobaczymy "Podróż do Portugalii” reż.: Sérgio Tréfaut i "Czerwony świt” reż.: João Pedro Rodrigues, João Rui Guerra da Mata.

Dziś zaczyna się przedsprzedaż karnetów (są po 30 zł). Bilety kosztują 10 i 12 zł.

1.12.2013 niedziela g. 19:30

PODRÓŻ DO PORTUGALII (Viagem a Portugal)
r.: Sérgio Tréfaut, Portugalia 2011 (75 min)
w.: Maria de Medeiros, Isabel Ruth, Makena Diop

Podróż do Portugalii to film polityczny opowiadający o procedurach kontroli obcokrajowców na europejskich lotniskach i o nieludzkim traktowaniu uznawanym obecnie za normalną praktykę. Maria, ukraińska lekarka, ląduje na lotnisku w Faro i zostaje zatrzymana i poddana przesłuchaniu przez służby graniczne. Sytuacja zmienia się w koszmar, gdy okazuje się, że mężczyzna, który czeka na Marię na lotnisku jest Senegalczykiem. Nielegalna imigracja? Handel ludźmi? Wszystko jest możliwe. Film zainspirowany prawdziwą historią. Debiut fabularny autora pokazywanego 3 lata temu w Warszawie dokumentu Lizbończycy.

CZERWONY ŚWIT (Alvorada Vermelha)
r.: João Pedro Rodrigues, João Rui Guerra da Mata, Portugalia 2011 (27 min)

Mercado Vermelho (Czerwony Targ) w Makau. Czerwień krwi, mięsa, wiader a nawet rybich oczu przenosi widza w świat dziwny i przerażając, lecz zarazem piękny i intrygujący. Kamera Rodriguesa i Guerry da Mata spełnia rolę siły napędowej, która doskonale równoważy to, co istnieje i to, co widać.

2.12.2013 poniedziałek g. 20:00

BALAOU
r.: Gonçalo Tocha, Portugalia 2007 (77 min)

“Minęło właśnie siedem miesięcy od śmierci mojej mamy, Blé. Patrzę na morze w S. Miguel na Azorach, gdzie mieszkają moi dalecy krewni. Spotykam się z cioteczna babcią Marią do Rosário, lat 91, szukającą odpowiedniego moment, by odejść. Opowiada mi o Bogu. Wokół niej rodzą się dzieci. Wszyscy przepływają przez tutejsze morze, czarne i wulkaniczne. To tu spotykam Florence i Beru, parę Francuzów, którzy co roku przepływają Atlantyk na jachcie Balaou. Zapraszają mnie na pokład, bym kontynuował podróż razem z nimi. Wyrzucam bilet lotniczy i ruszam na pełne morze.” Film Balaou, podzielony na trzy momenty i osiem lekcji, to podróż, której celem jest akceptacja zapomnienia.

KIESZONKOWIEC (Pickpocket)
r.: João Figueiras, Portugalia 2010 (20 min)

Nieostra sylwetka, anonimowy wywiad odsłania samotnego, melancholijnego mężczyznę, niedopasowanego do swoich czasów. Jego świadectwo ukazuje miasto w momencie zmiany.

11.12.2013 środa g. 19:45

FILM NIEPOKOJU (Filme do Desassossego)
r.: João Botelho, Portugalia 2010 (90 min)
w.:Claúdio da Silva, Pedro Lamares, Ricardo Aibéo

Lizbona dzisiaj. Pokój w mieszkaniu przy Rua dos Douradores. Pewien człowiek tworzy sny i teorie wokół nich. Materia snu staje się fizyczna, namacalna, widzialna. Tekst staje się materią swojej muzycznej dźwięczności. Niespokojny film o nieskończonej i pełnej pułapek książce – "Księdze niepokoju” Fernanda Pessoi. Absolutna, doskonała, nieuleczalna samotność JA. Bóg to ja! - napisał Bernardo Soares.

ŚWIATŁO PORANKA (Luz da Manhã)
r.: Cláudia Varejão, Portugalia 2012 (18 min)
w.: Beatriz Batarda, Elisa Lisboa, Matilde Colaço

Światło poranka zamyka tryptyk krótkich metraży Cláudii Varejão o (nie)spotkaniach rodzinnych. Codzienne życie kryje w sobie wyższe i milczące siły. Ich zrozumienie wydaje się często zadaniem brutalnym, niekiedy nawet bezużytecznym. Film przybliża nam dystans dzielący trzy pokolenia – matkę, córkę i wnuczkę. W gęstej rzece, która je łączy pojawia się szczelina, bez wyraźnej, poza wyczerpaniem, przyczyny.

14.12.2013 sobota g. 17:30

KOCIA KOŁYSKA (Cama de Gato)
r.: Filipa Reis, João Miller Guerra, Portugalia 2012 (57 min)

Młoda matka próbuje poradzić sobie z własnym dorastaniem i z dzieckiem, żywym wspomnieniem pierwszej, nie zakończonej happy-endem miłości. Córeczka towarzyszy jej wszędzie: podczas spotkania z przyjaciółmi w kawiarni, podczas manicure, dzieląc z nią życie przed kamerą. Ten fabularny film w dokumentalnym tonie wprowadza nas w dziecinny i pełen nadziei świat bohaterki.

WSPÓLNOTA (A Comunidade)
r.: Salomé Lamas, Portugalia 2012 (23 min)

"Wspólnota” to krótki dokument o mieszkańcach CCL – Costa da Caparica, najstarszego kempingu w Portugalii. Od momentu jego powstania kolejne pokolenia rodzin zaludniają kemping, rysując granicę dzielącą świat "na zewnątrz” od świata "wewnątrz” i starając się zatrzymać czas.

ŻÓŁW (O Cágado)
r.: Luís da Matta Almeida, Pedro Lino, Portugalia/UK 2012 (9 min 55 s)

Ta współczesna baśń opowiada o dziwnej przygodzie człowieka, który "był panem swojej woli”. Aby udowodnić fizyczne istnienie żółwia, "tego dziwnego zwierzęcia zoologicznego”, w bezsensownym i bezużytecznym wysiłku dociera aż na drugą stronę Ziemi. Czasem to, co istotne, mamy pod nosem, wystarczy to zauważyć. Na podstawie opowiadania Almady Negreirosa.

14.12.2013 sobota g. 19:30

TABU
r.: Miguel Gomes, Portugalia/Niemcy/Brazylia/Francja 2012 (118 min)
w.: Teresa Madruga, Laura Soveral, Ana Moreira

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=0DEyyUiTZ9w&feature=player_embedded

Po przejściu na emeryturę Pilar stara się nadać sens swojemu życiu. Działa na rzecz biednych, bierze udział w akcjach charytatywnych i marszach pokojowych, pomaga też swojej ekscentrycznej sąsiadce – Aurorze, która przepuszcza pieniądze w kasynie i jest przekonana, że jej czarnoskóra pokojówka Santa para się czarną magią. Kiedy Aurora podupada na zdrowiu, na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Okazuje się, że to ukochany Aurory z lat jej burzliwej młodości. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych. Cofamy się w czasie o pięćdziesiąt lat, kiedy Aurora była posiadaczką wielkiej farmy w Afryce...

KALI, MAŁY WAMPIR (Kali, o Pequeno Vampiro)
r.: Regina Pessoa, Portugalia/Kanada/Francja/Szwajcaria 2012 (9 min 20 sek)

Oto opowieść o chłopcu innym od pozostałych, który marzy o tym, by znaleźć swoje miejsce w słońcu. Tak jak Księżyc ma różne fazy, tak i Kali musi zmierzyć się z wewnętrznymi demonami i lękami, aby w końcu znaleźć przejście do światła. Pewnego dnia zniknie... A może to tylko kolejna faza zmiany.

15.12.2013 niedziela g. 18:30

TO JEST NA ZIEMI, NIE NA KSIĘŻYCU (É na Terra não é na Lua)
r.: Gonçalo Tocha, Portugalia 2011 (180 min)

W 2007 r. operator kamery i dźwiękowiec docierają na wyspę Corvo – najmniejszą w archipelagu Azorów. Chcą sfilmować "wszystko, co się da”. Powoli zyskują akceptację lokalnej społeczności. Corvo ma swoją specyficzną kulturę, od ponad pięciuset lat rozwijającą się w izolacji. Wyspa to wielka skała o długości 6 kilometrów i szerokości 4 kilometrów, położona na środku Atlantyku. Znajduje się na niej krater wulkanu i tylko jedno miasteczko z czterystu czterdziestoma mieszkańcami. Film kręcony był w zawrotnym rytmie przez kilka lat, między przyjazdami, wyjazdami i powrotami, przypomina patchwork odkryć i doświadczeń zbieranych podczas obserwacji codziennego życia odizolowanej społeczności. To atlantycka odyseja podzielona na czternaście rozdziałów, w której mieszają się obserwacje antropologiczne, literatura, zagubione archiwa oraz mitologiczne i autobiograficzne opowieści.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna