Kino

Kino zaangażowane z Planete Doc: "Boski"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2012, 12:32

W cyklu Kino zaangażowane z Planete Doc, w poniedziałek (26.03) Klub Krytyki Politycznej w Lublinie zaprasza na film "Boski" w reż. Paolo Sorrentino.

Projekcja w kinie Chatka Żaka, przy ul. Radziszewskiego 16. Początek godz. 18. Wstęp wolny.

Boski to filmowy portret Giulio Andreottiego, jednej z najbardziej niezwykłych postaci XX wieku. Związany z chrześcijańskimi demokratami, Andreotti był głównym rozgrywającym na włoskiej scenie politycznej, przez lata pełniącym różne funkcje w rządzie Italii: był ministrem w kilku rządach, trzykrotnie powierzono mu tekę premiera. Wytrawny polityk i człowiek zagadka, potrafił lawirować pomiędzy stawianymi mu zarzutami ze strony mediów i mimo wielu procesów utrzymać się na powierzchni.

Film Paolo Sorrentino rozpoczyna się w przeddzień trzęsienia ziemi, które poruszyło Włochami na początku lat 90. Gerontokrata wciąż pozostaje poza zasięgiem wszelkich jurysdykcji, ale już za moment zostanie pozbawiony immunitetu, oskarżony o współpracę z mafią sycylijską i korupcję. Reżyser opisuje kulisy jednego w największych procesów politycznych i bezpardonową walkę o utrzymanie się przy władzy przez Andreottiego.

Od pierwszych minut filmu Sorrentino z wielkim wyczuciem buduje klimat swojej opowieści. Na pierwszym planie umieszcza zgarbionego, cierpiącego na chroniczną migrenę mężczyznę, który przypomina kreaturę żywcem wyjętą z dzieł ekspresjonizmu niemieckiego. Polityk sunie przez kadry filmu z kamienną, pozbawioną emocji twarzą i tylko czasem pozwala sobie na grymas niezadowolenia wywołany chwilowym poczuciem utraty kontroli nad rzeczywistością.

„Boski” to jednak nie tylko portret słynnego premiera, ale także autorska wizja przeżartej korupcją włoskiej polityki z jej niezliczonymi zależnościami i trudnymi do zrozumienia sieciami powiązań. Przypomina on wielką scenę zaludnioną przez pomniejszych figurantów, grube ryby i paru, kierujących wszystkim dziwaków. Przykryty frazesami o chrześcijańskiej miłości bliźniego pozostaje światem cynizmu i dystansu, światem, w którego reguły do mistrzostwa opanował Giulio Andreotti.

Narrację w filmie Sorrentino cechuje niebywała elegancja i powściągliwość. Wydają się one idealnie dopasowane do sposobu sprawowania władzy przez premiera Andreottiego ? rządów dyskretnych i zarazem bezwzględnych. Realizatorowi nie umyka najmniejszy szczegół relacjonowanego świata. W polityce obok słów równie ważne są gesty, a te skrzętnie wyłapuje i gromadzi Andreotti.
[opis dystrybutora]

Wybrane nagrody i wyróżnienia:
2010 - Nominacja do Oscara w kategorii Najlepsza charakteryzacja;
2009 - Nominacja do British Independent Film Award w kategorii Najlepszy zagraniczny film;
2009 - Włoski Złoty Glob w kategorii Najlepszy scenariusz;
2008 - Specjalna Nagroda Jury dla Najlepszego filmu” na MFF w Cannnes;
2009 - Nagrody David di Donatello Włoskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepsze zdjęcia, Najlepsza muzyka, Najlepsze efekty specjalne, Najlepsze fryzury, Najlepszy makijaż;
2008 - Europejska Nagroda Filmowa w kategorii Najlepszy aktor;

Już teraz zapraszamy na kolejny pokaz:
kwiecień - Niedokończony film (reż. Yael Hersonski, Niemcy, Izrael 2009).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna