Kino

Najlepsze polskie jednominutówki w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 grudnia 2009, 12:38

Pokaz jednominutowych filmów i etiud odbędzie się w środę (16.12) w siedzibie Stowarzyszenia "Homo Faber” w Lublinie.

Będzie to lubelska replika 4. Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych "The One Minutes”, który odbył się w lipcu w Gdańsku. Organizowana od 2006 roku gdańska impreza jest polską odsłoną docierającego do ponad dziewięćdziesięciu krajów na świecie, a koordynowanego przez TOM Foundation w Amsterdamie, festiwalu The One Minutes.

Festiwal przebiega w dwóch etapach – rozpoczyna go ogólnopolski konkurs, którego zwieńczeniem jest odbywający się w Gdańsku pokaz finałowy filmów wybranych przez profesjonalne jury. Następnie wybrane prace wędrują po kinach, klubach i uczelniach całego kraju, biorą udział w zagranicznych pokazach i przeglądach krótkiego metrażu. Wszystkie nadesłane filmy trafiają również do Amsterdamu, gdzie corocznie biorą udział w międzynarodowych finałach The One Minutes.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: film (tradycyjne narracje) i forma (niefabularne formy filmowe). Podział jest raczej umowny i odpowiednie przyporządkowanie danej pracy do właściwej kategorii zależy od wyboru i osądu samego autora.

Podstawową zasadą i konkursowym wymogiem jest przesłanie do organizatorów filmu trwającego dokładnie 60 sekund.

Tegoroczna edycja gdańskiego festiwalu okazała się rekordowa zarówno pod względem liczby prac nadesłanych na konkurs (przyszło ich ponad 100), jak i pod względem wysokości nagród (łączna pula wyniosła 10 tys. zł). Jury w składzie Maciek Stępiński, Ania Witkowska i Agnieszka Obszańska przyznało cztery nagrody. Laureaci to Karolina Breguła, Tomasz Wolszczak, Piotr Komsta oraz Kasia Łygońska i Ewa Juszkiewicz.

Jakie są najlepsze polskie jednominutówki AD 2009? To zarówno efekty eksperymentowania z obrazem, jak i obrazy będące formą osobistego manifestu, zarówno zabawa historią, jak i poważna fabuła.

Najlepsze prace, zakwalifikowane do finału festiwalu, zaprezentuje w Lublinie Kinoteatr Projekt. Pokaz odbędzie się w środę w siedzibie Stowarzyszenia "Homo Faber”. Początek o godz. 18. Adres: ul. Krakowskie Przedmieście 39.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna