Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Marcel Łoziński będzie gwiazdą, a wydarzenia 1989 roku będą wiodącym tematem 10. edycji lubelskiego festiwalu Rozstaje Europy (22-26.04).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odbywające się od 1999 roku Rozstaje Europy nie są imprezą wytyczającą nowe kierunki w rozwoju filmu. Za to są czymś więcej niż wydarzeniem filmowym.

Z racji swoich, realizowanych na wysokim poziomie merytorycznym, założeń programowych - forujących problematykę pogranicza, współistnienia różnych narodów, religii i kultur, poszukiwania tożsamości w wielokulturowym świecie, a także oddziaływania wydarzeń wielkiej historii na los człowieka - stały się ważnym forum dialogu międzykulturowego i wyczekiwaną okazją do debaty społeczno-politycznej.

Festiwal, kierowany przez cenionego twórcę filmów dokumentalnych Grzegorza Linkowskiego, jest doroczną sposobnością do obejrzenia wielu dobrych dokumentów z kraju i ze świata. Wiele z nich to pozycje nagrodzone na międzynarodowych festiwalach, a polskie premiery mające właśnie na lubelskiej imprezie.

Od początku istotnym elementem imprezy był konkurs. Początkowo odbywał się jedynie w kategorii filmów dokumentalnych krótkometrażowych. Od zeszłego roku jest również konkurencja filmów pełnometrażowych.

W tym roku do organizatorów wpłynęło około 250 zgłoszeń z 42 krajów z całego świata. Najwięcej otrzymali filmów europejskich m.in. z Niemiec, Szwajcarii, Rumunii, Estonii, Grecji, Portugalii, Turcji, Włoch, Rosji, Bułgarii, Czech, Holandii oraz Polski, ale także spoza Europy - głównie z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Komisja selekcyjna w składzie Wojciech Kałużyński, Grzegorz Pieńkowski i Adam Radziszewski do konkursu zakwalifikowała łącznie 34 filmy z różnych krajów - 24 krótkometrażowe i 10 pełnometrażowych. Pełna lista dostępna jest na stronie internetowej www.rozstajeeuropy.pl.

W ciągu całego festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 100 dokumentów. Imprezę otworzy projekcja dwóch najnowszych filmów Marcela Łozińskiego "Poste restante” i "A gdyby tak się stało”. Pierwszy z nich to jednego z miliona listów, które co roku trafiają do Urzędu Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach.

Drugi jest kontynuacją obrazu z 1995 roku pt. "Wszystko się może przytrafić”, w którym 6-letni syn reżysera Tomek rozmawia w parku ze starszymi ludźmi o podstawowych sprawach - o kolejach ludzkich losów, na które wpływ miewa i historia, i ich własne decyzje, potrzebie wiary i nieuchronności śmierci, wartości zdrowia, pracy i rodziny.

Łoziński, jeden z największych twórców filmów dokumentalnych w Polsce, będzie miał też retrospektywę. Zaplanowano również przegląd twórczości Pawła Kędzierskiego, autora takich filmów jak "Zdjęcia próbne”, "My cichociemni. Głosy żyjących”, "Jaka Polska”, "Wybór Polski”, "Wybory 89 - koniec komunizmu”, czy "Dar wolności”.

Z pokazów tematycznych najciekawiej zapowiada się przegląd dokumentów poświęconych wydarzeniom 1989 roku. - Po 20 latach od "Okrągłego stołu” i pierwszych wolnych wyborów, z perspektywy czasu, chcielibyśmy przyjrzeć się tym szczególnym wydarzeniom poprzez konfrontację spojrzeń trzech wybitnych dokumentalistów: Marcela Łozińskiego, Pawła Kędzierskiego i Piotra Bikonta - mówi Gabriela Żuk z biura Rozstajów Europy.

Jak co roku uzupełnieniem projekcji filmowych będą wystawy, wśród nich: "Jesień ludów”, "Tęczą malowane - drewniane cerkwie Podlasia” i "Gruzja w fotografii” oraz prezentacja eksponatów z Galerii Sztuki Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Nowością będzie Scena Muzyczna Rozstajów. - Zapraszamy na nocne występy zespołów Radio Bagdad, Masala Soundsystem i All Sounds Allowed, których muzyka i teksty nawiązują do idei festiwalu - mówi Małgorzata Pietrzak, koordynatorka tego przedsięwzięcia. - Zaplanowaliśmy też imprezę z Kingiem Stressem, Desperem, R33lc4shem, Dr Szronem i RAF-em, którzy zagrają wielokulturową mieszankę światowych rytmów.

Muzyka na żywo zabrzmi na galach otwarcia i zamknięcia. Pierwszą uświetni występ Jahiara. Podczas drugiej do najstarszego pełnometrażowego polskiego filmu fabularnego "Mogiła nieznanego żołnierza” zagra Orkiestra Kameralna pod dyrekcją kompozytora Rafała Rozmusa.

Obraz Ryszarda Ordyńskiego z 1927 roku nie będzie jedyną fabułą na tegorocznej imprezie. - Poszerzamy formułę, nie zamierzamy ograniczać się tylko do filmów dokumentalnych - mówi Arnold Deć z biura festiwalowego. - Stąd też zmiana nazwy z Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego na Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Cały blok "Socrealizm w filmie” będzie złożony z obrazów fabularnych. Pokazane w nim zostaną m.in. "Dziewczyna i traktor” (reż. Jiri Sequens, Czechosłowacja 1951), "Strefa zachodnia” (reż. Varkonyi Zoltan, Wegry 1951), "Alarm” (reż. Żandow Zachari, Bułgaria 1950), "Życie zwycięża” (reż. Negreanu Dinu, Rumunia 1950), "Wesoły jarmark” (reż. Iwan Pyriew, ZSRR 1949) i "Gromada” (reż. Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Sumerski, Polska 1951).

Na festiwal zaprasza Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka”.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [na żywo]
RELACJA NA ŻYWO

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna