Kino

Nowy fason festiwalu szortów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 stycznia 2009, 10:43

Styczniowe Future Shorts: od filmów aktorskich do animacji, od kina społecznego do thrillera, od Rumunii do USA, od zimy do lata. (21.01)

Po dwóch latach z serią comiesięcznych pokazów nieustający, objazdowy przegląd filmów krótkometrażowych Future Shorts zmienia formułę. W tym roku spotkania z szortami będą odbywać się w ramach trzech odrębnych wydarzeń: Future Shorts Festival, Future Shorts Klub i Future Shorts Extra.

Future Shorts Festival ma być prawdziwym świętem krótkiego metrażu. W programie czterech spotkań - marcowego, majowego, październikowego i grudniowego - znajdą się filmy najlepsze z najlepszych, nagradzane i wyróżniane na najważniejszych festiwalach.

Future Shorts Klub to pokazy klubowe, połączone w miarę możliwości z koncertami i balangami, na których wystąpią DJ-e i VJ-e.

Future Shorts Extra pomyślano jako projekcje dodatkowe, nierzadko dobierane tematycznie. Razem z Future Shorts Klub będą się odbywały pomiędzy pokazami kolejnymi odsłonami Future Shorts Festival.

I właśnie spotkania pod hasłem Future Shorts Extra inaugurują Future Shorts w nowej formule. W Lublinie pokaz odbędzie się w środę w lubelskim Centrum Kultury. Pokazanych zostanie 14 zagranicznych obrazów i wybór polskich animacji.
Wśród importowanych pozycji mamy kilka tematycznych i technicznych par.

Pierwsza para będzie, można powiedzieć, potrójna. Dwie krótkometrażówki szkockich reżyserów dotykające relacji rodzinnych na tle świąt.

Bohaterem "Christmas with Dad” Conora McCormacka jest 23-letni ojciec siedmiorga dzieci, przygotowujący się na nadchodzące święta oraz przybycie ósmego członka rodziny.

W "At the End of the Sentence” Marisy Zanotti będziemy śledzić losy dwóch braci, którzy w ciągu jednego świątecznego dnia usiłują poradzić sobie z ojcem, niechcianie pojawiającym się ponownie w ich życiu.

Drugą ciekawą parą będą obrazy "Immerse” i "Fireworks”. Pierwszy, rumuński filmik wnika w mikroskopijny poziom rzeczywistości, odkrywając tam rzeczy, których się nie spodziewamy. Drugi, amerykański szort to zabawa obrazem w technice poklatkowej animacji, wykorzystującej przedmioty życia codziennego.

I jeszcze jedna para. W amerykańskim szorcie "High Plains Winter” Cindy Stillwell i w fińskim króciasie "The Ice Tribe” Heidi Vilkman zobaczymy dwa oblicza zimy.

W pierwszym pojawi się ona jako problem, z którym muszą sobie radzić mieszkańcy stanu Montana. W drugim zaistnieje ona jako sposobność do nietypowej dla nas rozrywki - pływania w lodowatej wodzie dla przyjemności.
Na rozgrzewkę dostaniemy trzymający w napięciu belgijski thriller "The Bloody Olive” i rumuńską przygotówkę "Waves”, rozgrywającą się latem na plaży.

Specjalnym dodatkiem pierwszej edycji Future Shorts Extra będzie pokaz animacji, zrealizowanych przez artystów związanych z ASP w Poznaniu.

Początek środowego spotkania o godz. 18. Bilety - po 5 i 7zł - do nabycia w kasie Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna