Kino

Przegląd filmów krótkometrażowych w Centrum Kultury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2009, 14:54

Miłość to wiodący temat najbliższej (18.02) odsłony cyklu Future Shorts. Rozumiana jako uczucie człowieka do człowieka, ale też jako pasja do kina.

Przegląd jest zatytułowany "Feel the Love 2009”. - Będzie miał dwutorowy przebieg tematyczny, bo skoro podczas Święta Zakochanych sale kinowe są regularnie zapełniane, warto przyjrzeć się głębokiemu uczuciu, jakim widzowie od ponad stu lat darzą X Muzę - mówią organizatorzy.

Ten aspekt programu zostanie zilustrowany dwiema trzyminutowymi nowelami, które powstały w ramach projektu "Każdy ma swoje kino”, zrealizowanego przez 36 reżyserów z całego świata z okazji obchodów 60-lecia festiwalu w Cannes.

W krótkometrażówce "Where Is My Romeo?” irański reżyser Abbas Kiarostami pokazuje reakcje szesnastu kobiet na kinowy seans "Romea i Julii”. Szort "Zhanxiou Village” chińskiego reżysera Chena Kaigego to poruszające spojrzenie na odkrywanie magii kina przez młodego człowieka.

W dwóch innych filmikach zobaczymy miłość nie w metakinowym wydaniu. Ale nie będzie to najzwyklejsza wersja tego uczucia. Podczas samotnego weekendu w stolicy Francji Kate spotyka czarującego mężczyznę, z którym przeżywa nietypową miłosną przygodę - taki jest temat króciasa "Magic Paris” Alice Winocour.

Z kolei "Wrestling” w reżyserii Grímura Hákonarsona to love story między dwoma gejowskimi zapaśnikami gdzieś na wsi w Islandii. Taki związek musi być trzymany w tajemnicy, bowiem środowisko związane z tym narodowym islandzkim sportem skłania się raczej ku postawie macho.

To jeszcze nie wszystkie pozycje tego wydania Future Shorts. Tradycyjnie pojawi się klip do piosenki. Tym razem zobaczymy filmik nakręcony do utworu "Happiness” angielskiego duetu Goldfrapp. Dzieło Dougala Wilsona, który współpracował też z Basement Jaxx, LCD Soundsystem i The Streets, to 4-minutowa dawka podnoszącego na duchu obrazu do fajnej muzyki.

Bardzo ciekawie zapowiada się szort "Lies”. Jonas Odell pokazuje w nim trzy doskonałe historie o kłamstwie. W poszczególnych epizodach spotykamy: włamywacza, który przyłapany na kradzieży twierdzi, że jest dorabiającym księgowym, chłopca, który przyznaje się do przestępstwa, którego nie popełnił i kobietę, której całe życie było jednym wielkim łańcuchem kłamstw.

Początek środowego pokazu w Centrum Kultury o godz. 18. Bilety - po 5/7zł - do nabycia w tamtejszej kasie, ul. Peowiaków 12.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna