Kino

Przegląd filmów "O zabijaniu" w Bajce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 września 2010, 16:27


Fabuły i dokumenty. Filmy kultowe i premierowe. Kino zdecydowanie mało rozrywkowe. Kino o wojnie.
Już można kupować bilety na zaczynający się 1 października w kinie Bajka festiwal filmowy.

– W czasie przeglądu pokażemy filmy, które zdobyły Oskara, laureatów licznych festiwali filmowych, nominowanych do prestiżowych nagród i tytuły, których jeszcze na ekranach nie było. W programie są takie tytuły jak „Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, który powstał w 1979 roku czy premierowy dokument wojenny „Restrepo”, nagrodzony na festiwalu w Sundance – zachęcają organizatorzy z projektu 360 stopni.

Najbardziej utytułowanym obrazem jest mający już 32 lata film Michaela Ciminio „Łowcy jeleni”. Ten dramat wojenny opowiadający o młodych chłopakach z Pensylwanii, którzy jadą na wojnę w Wietnamie został uhonorowany 5 Oskarami. 3 Oscary ma rok młodszy „Czas Apokalipsy”, który zobaczymy w wersji reżyserskiej.

Oprócz wspomnianego już filmu „Restrepo” premierą będzie drugi dokument „Shepherds of Helmand”, którego autorem jest Gary Mortensen.

Karnety na cały festiwal w lubelskim kinie Bajka kosztują 42 zł, bilety na cały dzień 15 zł, a film dokumentalny 8 zł. Na film „Operation Homecoming” wstęp wolny.

(agdy)
Program festiwalu
1 października (piątek) godz. 20.30 „Łowca jeleni”
2 października (sobota) godz. 20.30 „Czas Apokalipsy”
3 października (niedziela) godz. 20.30 „Combat Diary”
4 października (poniedziałek) godz. 20.30 „Bitwa o Irak”; godz. 22.20 „Operation Homecoming”
5 października (wtorek) godz. 20.30 „Gunner Palace”; godz. 22.10 „Restrepo”
6 października (środa) godz. 20.30 „This is War”; godz. 22.10 „Shepherds of Helmand”.

Opis filmów

Łowca jeleni dramat/wojenny, USA, Wielka Brytania, 1978
reż. Michael Cimino,
Zdobywca 5 Oskarów
Michael, Steven i Nick to młodzi pracownicy fabryki w Pensylwanii, którzy dostają powołanie do wojska, na wojnę w Wietnamie. Jeszcze przed wyjazdem Steven poślubia ciężarną Angelę, ich przyjęcie ślubne jest zarazem przyjęciem pożegnalnym. Po pewnym czasie spędzonym w Wietnamie przyjaciele wpadają w pułapkę Vietcongu i trafiają do obozu jenieckiego gdzie zostają zmuszeni do gry w rosyjską ruletkę między sobą. Kiedy Michael umożliwia im ucieczkę, znowu zostają rozdzieleni.

Czas apokalipsy. Powrót (wersja reżyserska) dramat/wojenny, USA, 1979
reż. Francis Ford Coppola
Zdobywca 2 Oskarów – za najlepsze zdjęcia i dźwięk
Amerykański film z 1979 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli, którego inspiracją była powieść Josepha Conrada Jądro ciemności. W Polsce film emitowany był w kinach w czasie stanu wojennego w 1981, przez co od razu stał się filmem kultowym dla członków opozycji politycznej. W roku 2001 ukazała się poszerzona wersja reżyserska tego filmu, Czas apokalipsy: Powrót.

Bitwa o Irak dramat/wojenny, Wielka Brytania, 2007
reż. Nick Broomfield
19 listopada 2005 roku w Hadicie, będącej matecznikiem rebeliantów sunnickich, w wyniku wybuchu bomby zginął kapral Martin Terrazas, popularny wśród kolegów żołnierz kompanii Kilo 3. batalionu 1. pułku piechoty morskiej. Rozwścieczeni marines zaczęli strzelać jak szaleni i rzucać granaty do pobliskich domów. Z nadjeżdżającej taksówki wyciągnęli pięciu mężczyzn, którzy zostali zabici na miejscu. Kiedy rozwiały się dymy, znaleziono ciała 24 irackich cywilów, w tym starszego mężczyzny na wózku inwalidzkim, kobiet oraz czteroletniego dziecka.

Restrepo dokument/wojenny, USA, 2010
reż. Tim Hetherington, Sebastian Junger
Nagroda za film dokumentalny na Festiwalu w Sudance Pełnometrażowy dokument o plutonie amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Dolinie Korangal w Afganistanie. Ukazuje
15-osobową placówkę "Restrepo", której nazwa pochodzi od sanitariusza, żołnierza marines, który zginął w trakcie działań bojowych. Dolina, w której znajduje się FOB (Forward Operating Base) Restrepo jest uznawana za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w Afganistanie.

Shepherds of Helmand dokument/wojenny, USA, 2010
reż. Gary Mortensen
Niepokazywany dotąd dokument twórcy filmu „This is war” Gary’ego Mortensena.


Operation homecoming: Writing the Wartime Experience dokument/wojenny, USA, 2007

reż. Richard Robbins
Nominacja do Oscara 2008 za najlepszy film dokumentalny. Film powstał w oparciu o projekt National Endowment for the Arts skierowany do weteranów z Afganistanu i Iraku. Amerykańscy żołnierze wracający do domu zostali poproszeni o opisanie swoich doświadczeń i nadanie im literackiej formy pod kierunkiem pisarzy – weteranów II wojny światowej, Korei czy Wietnamu. Ich zapiski stały się scenariuszem filmu, który składa się z kilku nowel. Każda z nich ma inną formę, dostosowaną do dynamiki opowiadania i rodzaju opisywanej sytuacji, wszystkie ilustrowane są dokumentalnymi zdjęciami. Mamy tu więc panoramę stylów filmowych: od koszarowej farsy, przez wojenny film akcji, eksperymentalny montaż zdjęć, po animację.

Pałac Gunner dokument/wojenny, USA 2004
reż. Petra Epperlein, Michael Tucker,
Amerykański oddział artylerii USA, nazywany Gunner Battalion stacjonuje w dawnym pałacu Udaya Husseina - Al Azimiya, położonym w Adhamiya, jednym z najbardziej niebezpiecznych terenów Bagdadu. Film przedstawia obraz inwazji wojsk na Irak a także historię kobiet i mężczyzn służących wojnie, naocznych świadków wszystkiego, co tam się dzieje.
Żołnierze są znudzeni, marzą o powrocie do domu, czują się nieco rozgoryczeni faktem, że wojnę w kraju traktuje się wyłącznie w kategoriach ciekawego newsa. Wielu z nich zaciągnęło się do wojska bo nie wierzyło w wybuch wojny. Czują się mocno oszukani. Nie są tytanami intelektu, nie są przedstawicielami elit. Są najzwyczajniejszymi na świecie ludźmi. Znaleźli się w centrum wojny.

Combat Diary: The marines of Lima Company dokument/wojenny, USA, 2006
reż. Michael Epstein
Combat Diary to film o najbardziej doświadczonej kompanii stacjonującej w Iraku w 2003 roku - kompanii Lima. Znaczna część materiału została nakręcona przez samych żołnierzy ich własnymi kamerami. Nagrania ukazują życie codzienne żołnierzy w Iraku, zaciekłe walki z wrogiem oraz ich rozterki i wątpliwości, co do ich udziału w wojnie.

Opisy organizatora za: materiałami dystrybutorów
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje