Kino

Studenckie Konfrontacje Filmowe: Jest wstępny program

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lutego 2011, 20:55
Autor: agdy

Kadr z filmu "Wszystko w porządku" (Materiały dystrybutora)
Kadr z filmu \"Wszystko w porządku\" (Materiały dystrybutora)

Znamy już część tytułów filmów, jakie pojawią się w czasie tegorocznych Studenckich Konfrontacji Filmowych.

Konfrontacje jak to bywa od wielu lat – odbędą się w marcu. W tym roku kinomani będą biegać do Chatki Żaka od piątku 11 do niedzieli 27 marca.

– Jeszcze nie mam pełnego programu, właśnie jadę do Berlina na festiwal filmowy i mam nadzieję, że jeszcze coś ciekawego przywiozę – mówi Piotr Kotowski, szef Kina Studyjnego Akademickiego Centrum Kultury "Chatka Żaka”. – Na razie wiem o 13 tytułach. To filmy nagrodzone na europejskich festiwalach albo takie, które są na liście tytułów nominowanych do tegorocznych Oscarów – dodaje.

Na liście filmów, które zobaczymy w marcu w Chatce Żaka jest film "Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia” twórcy, którego imię i nazwisko koniecznie trzeba zapamiętać, choć to prawie niemożliwe: Apichatpong Weerasethakul. 113-minutowy film opowiada historię chorego wuja Boonmee, który postanawia spędzić swe ostatnie dni w otoczeniu bliskich na wsi. Niespodziewanie zaczyna się o niego troszczyć duch zmarłej żony, a dawno zaginiony syn wraca do domu w nieludzkiej formie. Starając się odkryć przyczyny swej choroby Boonmee wędruje wraz z rodziną do tajemniczej jaskini - jaskini gdzie zaczęło się jego pierwsze życie.

Z puli Oscarowej zobaczymy "Wszystko w porządku” , film który nakręciła Lisa Cholodenko z Annette Bening, Julianne Moore, Mark Buffalo. Film opowiada historię urodzonej w wyniku sztucznego zapłodnienia 18-letniej dziewczyny, która postanawia odnaleźć swojego biologicznego ojca, czemu sprzeciwiają się wychowujące ją i pozostające w związku dwie kobiety.

"Ajami” , którego reżyserem są Scandar Copti i Yaron Shani to izraelsko-niemiecka opowieść o dzielnicy Ajami w Jaffie, która jest tyglem kulturalnym - wybuchowym miejscem, w którym obok siebie żyją Żydzi, muzułmanie oraz chrześcijanie.

"Nie bój się, Bi”, wietnamski film Di Phan Danga o małym chłopcu, który mieszka z rodzicami, ciotką i kucharką w starym domu w Hanoi. Ważnym wydarzeniem w życiu rodziny jest przyjazd schorowanego dziadka chłopca, który przez lata przebywał za granicą. Między Bi, a starym człowiekiem nawiąże się silna więź.

"Hej, Skarbie” nagrodzony w zeszłym roku dwoma Oscarami film w reżyserii Lee Danielsa to historia Precious, chorobliwie otyłej, mającej kłopoty z czytaniem i pisaniem nastolatki z Harlemu. Bohaterka jest właśnie w drugiej ciąży, a ojcem dzieci jest jej ojciec.

17-letnia Ree Dolly (Jennifer Lawrence) została ciężko dotknięta przez życie. Jej ojciec, Jessup zaginął pozostawiając jej pod opieką młodszego brata oraz chorą matkę. Kiedy Ree dowiaduje się, że ojciec ukrywa się przed policją, postanawia podjąć się niebezpiecznej wyprawy, której celem jest odnalezienie ojca. To streszczenie kolejnego konfrontacyjnego filmu "Do szpiku kości” w reżyserii Debry Granik.

Jeszcze gorzej jest chyba z bohaterami australijskiego filmu "Królestwo zwierząt” w którym Dawid Michód opowiada o sprawcy napadu. Pope Cody ukrywa się, uciekając przed grupą sprzedajnych detektywów, chcących go zabić. Jego wspólnik i najlepszy przyjaciel, Barry Brown, chce skończyć z przestępstwami widząc, że dni dawnej gangsterki już minęły itd.

W kinie przy ul. Radziszewskiego zobaczymy też kanadyjsko-francuski dramat "Pogorzelisko” Denisa Villeneuve, który zdobył Warsaw Grand Prix, główną nagrodę 26. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. – Druzgocąco piękny, wielki film - wyjątkowa głębia, jaką rzadko się dziś spotyka w kinie – tak jury oceniło film Villeneuve'a. Będzie można sprawdzić.

Wśród laureatów znalazły się także rumuński obraz "Peryferie”. Ten tytuł też w programie marcowych Studenckich Konfrontacji Filmowych.

Wielbiciele nazwisk mają, na co czekać. W programie nowy film Kena Loacha "Szukając Erica” czyli komedio-dramat. Jeden recenzentów pisze: Kiedy dowcip opowiada taki smutas, jak Ken Loach, specjalista od problematyki społecznej ("Kes”, "Ziemia i wolność”, "Buszujący w jęczmieniu”), siła rażenia jest podwójna. Reżyser zrobił kapitalną komedię, ale bynajmniej nie porzucił ani swoich zainteresowań, ani swojego języka. Jego główny bohater jest niepięknym robotnikiem na skraju życiowej przepaści.

Oraz najnowszy film Francois Ozona "Schronienie” czyli pozornie prostą opowieść o Luisie i Mousse, parze pięknych, młodych i wykształconych ludzi uzależnionych od narkotyków. W momencie, kiedy Louis nagle umiera z powodu przedawkowania, Mousse odkrywa, że jest w ciąży. Odtrącona przez najbliższych, zagubiona i samotna kobieta szuka sensu życia i schronienia przed światem, w opuszczonym, wiejskim domu na malowniczym wybrzeżu.

I jeszcze na koniec animacja dla dorosłych czyli "Iluzjonista” w reżyserii Sylvain Chomet. Historia rozgrywa się w Edynburgu lat 50. XX wieku. Film przedstawia historię starzejącego się artysty musicalowego, zmuszonego podróżować bez przerwy pomiędzy miastami i wsiami, aby prezentować wciąż swój numer magiczny w podrzędnych barach i parkach. Aż spotyka Alice. – To nie jest romans, to bardziej relacja, jak pomiędzy ojcem a córką – uważa reżyser.

Streszczenia filmów na podstawie materiałów dystrybutora.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna