Kino

Tom Stoppard w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 listopada 2008, 08:06

Najpierw obejrzy polską prapremierę swojej sztuki "Rock'n'roll”, a potem być może zostanie na przegląd filmów z jego scenariuszami.

Dziewięciodniówka z Tomem Stoppardem, najsławniejszym brytyjskim dramatopisarzem i scenarzystą, zacznie się 15 listopada w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Tego dnia o godz. 19 odbędzie się polska prapremiera jego ostatniej sztuki "Rock'n'roll”.

Akcja dramatu rozgrywa się w Pradze i w Cambridge. Rozpoczyna się w 1968 roku, kiedy to sprzymierzone siły Wojsk Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji, by zdusić kontrrewolucję, a kończy upadkiem komunizmu. Opowiada o ludziach z dwóch stron Żelaznej Kurtyny, których łączyła miłość, nienawiść i muzyka rockowa. Pokazuje złożoność i waśnie środowisk inteligenckich i opozycyjnych naszego południowego sąsiada.

Główny bohater donosi czechosłowackiej służbie bezpieczeństwa na swego profesora z Cambridge, by otrzymać paszport i móc wyjeżdżać do Anglii. Jest fascynatem muzyki rockowej i przemyca do Pragi płyty swych idoli.

W spektaklu będzie dużo muzyki. Pojawią się fragmenty 20 piosenek, m.in. The Beatles, The Rolling Stones, Pink Floyd, The Velvet Underground, The Plastic People Of The Universe. Specjalnie na te okazję teatr zakupił nową aparaturę i głośniki.

Przedstawienie reżyseruje Krzysztof Babicki, który już wcześniej zrobił dwie polskie prapremiery sztuk Stopparda - "Wynalazku miłości” i "Arkadii”. Na prapremierę drugiej z nich dramatopisarz przyjechał do Gdańska. Teraz ma przybyć do Lublina.

Kolejne przedstawienia odbędą się 16, 18, 19 listopada, 20 listopada (premiera studencka) oraz 21, 22 i 23 listopada. Za każdym razem o godz. 18. Bilety do kupienia w kasie teatru, ul. Narutowicza 17.

17 listopada w Chatce Żaka wystartuje siedmiodniowy przegląd filmów nakręconych na podstawie scenariuszy Stopparda. Wyświetlone zostaną obrazy "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją” (reż. Tom Stoppard), "Romantyczna Angielka” (reż. Joseph Losey), "Wydział Rosja” (reż. Fred Schepisi), "Vatel” (reż. Roland Joffe), "Imperium Słońca” (reż. Steven Spielberg) i "Brazil” (reż. Terry Gilliam). Dokładne terminy seansów nie są jeszcze znane.

Bilety do kupienia w kasie kina, ul. Radziszewskiego 16.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~Tom~
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~Tom~
~Tom~ (5 listopada 2008 o 21:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Sz, skąd pan wie, że autor sztuki przyjedzie do Lublina? W teatrze nic o tym nie wiedzą. Jest takie powiedzenie (teatralne): Nie pchaj się na afisz, jeśli nie potrafisz. Zajmij się pan imprezkami w klubach i bibami.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna