Kino

W Chatce Żaka: Premiera "Wyłączności” Szota

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lutego 2010, 14:51

Premierowy pokaz filmu "Wyłączność” lubelskiego reżysera Krzysztofa Szota odbędzie się w czwartek (11.02) w Chatce Żaka.

Obraz jest krótkometrażową fabułą. "Laura po kilku latach związku nagle odchodzi bez słowa wyjaśnienia. Szymon stara się ją odnaleźć, żeby pojąć – dlaczego. Jednak dziewczyna robi wszystko, żeby nie dopuścić do konfrontacji. Ostatecznie los po raz kolejny splata ich drogi. Tym razem po raz ostatni” – tak streszczają film organizatorzy seansu z Centrum Kultury.

Szymona zagrał Lesław Żurek, 30-letni aktor, którego kinomani powinni znać z filmów "Mała Moskwa” i "Mniejsze zło” oraz seriali "Londyńczycy” i "Kryminalni”. Za rolę polskiego oficera w "Małej Moskwie” został nominowany do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

W Laurę wcieliła się Agnieszka Judycka, 26-letnia aktorka, która ma koncie m.in. role Doroty Jaskulskiej w filmie obyczajowym "Drzazgi” i Natalii Zarańskiej w serialu telewizyjnym "Na Wspólnej”.

23-latek Krzysztof Szot, autor takich filmów jak "Kredyt”, "Drugi wschód słońca”, "Między nami” i "Bal przebierańców”, wyreżyserował swój nowy obraz na podstawie własnego scenariusza, opartego na opowiadaniu 42-letniego izraelskiego pisarza Etgara Kereta ze zbioru "Tęskniąc za Kissingerem”.

Keret, którego twórczość była tłumaczona na wiele języków – m.in. na angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, polski, rosyjski i arabski – jest uważany za mistrza krótkiej formy.

Muzykę do "Wyłączności” skomponował – i to jest sensacja – sam Michał Lorenc, jeden z najwybitniejszych i najdroższych polskich kompozytorów muzyki filmowej, porównywanym przez amerykański branżowy tygodnik "Variety” do Aarona Coplanda.

Lorenc współpracował z Maciejem Dejczerem ("300 mil do nieba”, "Bandyta”), Filipem Bajonem (m.in. "Sauna”, "Poznań ‘56”, "Przedwiośnie”), Władysławem Pasikowskim ("Kroll”, "Psy”, "Psy 2”), Januszem Morgensternem ("Żółty szalik”), Janem Jakubem Kolskim ("Daleko od okna”), Dorotą Kędzierzawską ("Nic”) oraz z czeskim reżyserem Vladimirem Michałkiem ("Zabić Sekala”, "Babie lato”) i Amerykaninem Bobem Rafelsonem ("Krew i wino”).

54-letni kompozytor był wielokrotnie nagradzany prestiżowymi laurami. W 1992 roku zdobył swoją pierwszą nagrodę za najlepszą muzykę filmową na FPFF w Gdyni za muzykę do "Psów” Pasikowskiego. Lata 1995 i 1997 przyniosły mu kolejne nagrody na FPFF za soundtracki do "Prowokatora” Langa i "Bandyty” Dejczera.

W 1999 roku za muzykę do filmu "Nic” (1998) Doroty Kędzierzawskiej Michał Lorenc dostał specjalną nagrodę na festiwalu Camerimage w Łodzi oraz prestiżową główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Filmowej i Medialnej w Bonn, gdzie rywalizował z Hansem Zimmerem, jednym z najlepiej zarabiających hollywoodzkich kompozytorów.

Za muzykę do "Daleko od okna” (2001) Jana Jakuba Kolskiego Lorenc dostał Złotą Kaczkę, nagrodę czytelników miesięcznika "Film”.

Ostatnim dużym przedsięwzięciem kompozytora była ścieżka dźwiękowa do czarnej komedii Juliusza Machulskiego "Kołysanka”. W rolach głównych występują: Robert Więckiewicz, Małgorzata Buczkowska-Szlenkier oraz Janusz Chabior. Film trafi do kin 12 lutego.

Lokalną atrakcją "Wyłączności” są natomiast zdjęcia, które powstały w lecie ubiegłego roku w Lublinie, m.in. na Starym Mieście.

Czwartkowa projekcja rozpocznie się o godz. 18. Potrwa 15 minut. Po niej odbędzie się spotkanie z Żurkiem, Judycką i Szotem. Adres: ul. Radziszewskiego 16.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna