Kino

W Czarnej Inez: Keaton, Rozmus i Kotowski

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 stycznia 2010, 18:32

Otwarta w ubiegły weekend cafe Czarna Inez w sobotę (23.01) zainauguruje cykl "W Starym Kinie – Seanse z Orkiestrą na Żywo”.

Do filmu "Sherlock junior” Bustera Keatona zagra muzykę skomponowaną przez lidera Orkiestra Kameralna Rafała Rozmusa.

O Rafale Rozmusie, absolwencie Instytutu Muzyki WA UMCS w Lublinie i wykładowcy w tutejszym Zakładzie Teorii Muzyki, usłyszeliśmy pięć lat temu. Wtedy wygrał konkurs na skomponowanie muzyki do "Tryptyku rzymskiego”, eksperymentalnego animowanego filmu opartego na tekście Jana Pawła II. Pokonał wielu znakomitych kompozytorów. To była sensacja.

Duże wrażenie zrobiła na nas także informacja, że młody lubelski twórca pisze ilustrację do "Tajemnic Watykanu”, 14-odcinkowego serialu dokumentalnego ze scenami fabularyzowanymi, kręconego w Watykanie, a produkowanego przez TVP.

Pierwszymi obrazami, do jakich skomponował muzykę, były jednak stare nieme filmy. W 2003 roku udźwiękowił "Wicher” Victora Seastroma i "Sherlocka juniora” Bustera Keatona na zamówienie Piotra Kotowskiego, "rektora” Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

Potem zrobił to samo z filmami "Dama pikowa” (reż. Jakow Protazanow), "Nosferatu – symfonia grozy” (reż. Friedrich Wilhelm Murnau) i "Trzy wieki” (reż. Buster Keaton, Eddie Cline).

W 2008 roku Rozmus zilustrował najstarszy zachowany polski film niemy "Mogiła nieznanego żołnierza” (1927) Ryszarda Ordyńskiego.

W każdym przypadku projekcje obrazów z nową muzyką napisaną przez Rozmusa obywają się na zasadzie taperingu. Wykonuje ją kwintet smyczkowy wzmocniony flecistką i oboistką pod batutą kompozytora.

Tak też będzie w sobotę w Kawiarni Artystycznej "Czarna Inez” podczas seansu z "Sherlockiem juniorem”, który zainauguruje cykl "W Starym Kinie – Seanse z Orkiestrą na Żywo”.

Jako gość specjalny pojawi się Piotr Kotowski, wieloletni animator kultury filmowej w Lublinie i w Polsce, kierownik Kina Studyjnego "Chatka Żaka”, prezes DKF "Bariera”, twórca Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

Start o godz. 19. Adres: Lublin, ul. Rybna 9/2.

Bilety: 40/30 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
pilnysluchacz
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pilnysluchacz
pilnysluchacz (20 lutego 2010 o 13:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POLECAM! Rewelacyjna muzyka na żywo, świetne wykonanie. Uczta dla ucha
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna