Kino

Weekend w kinach: Jeśli nie "Śluby” to Sacrofilm

  Edytuj ten wpis

W najlepszej sytuacji są kinomani z Zamościa. Tam trwają XV Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Inni mogą wybierać między "Ślubami panieńskimi”, "Ślubami panieńskimi” a "Ślubami panieńskim”.

Na ekrany kin wchodzi najnowszy film Filipa Bajona reklamowany, jako najśmieszniejsza komedia wszech czasów. Twórca "Magnata”, "Arii dla atlety” i "Balu na dworcu w Koluszkach” tym razem wziął się za sztukę Aleksandra Fredry. Na liście ekranizowanych lektur szkolnych mamy kolejną pozycję. Sądząc po rezerwacji miejsc na weekendowe seanse w lubelskim multipleksie – będzie hit frekwencyjny.

Ale jak tu nie zobaczyć filmu, w którym grają: Rober Więckiewicz, Maciej Stuhr, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Daniel Olbrychski po tytułowe panny: Annę Cieślak i Martę Żmudę-Trzebiatowską. Nic dziwnego, że w sześciu kinach w regionie "Śluby panieńskie” są w repertuarze.

W Lublinie "nie ślubny” repertuar w kinie ABC gdzie można nadrabiać zaległości i zobaczyć "Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego. Bardziej rozrywkowo jest w Grażynie: tam krajowy "Projekt dziecko” i francuska "Licencja na uwodzenie.

Najlepiej pod względem kina z wyższej półki jest w Zamościu gdzie trwają Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego.

W ich ramach możemy polecić dokument Dagmary Drzazgi (dziennikarka i reżyserka Telewizji Polskiej), która pokazuje pracę Lecha Majewskiego (tego od "Angelusa” i "Wojaczka”) nad nowym filmem "Młyn i krzyż”. Inspiracją reżysera stała się "Droga na Kalwarię” Piotra Bruegela. Obraz znajdujący się w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum do dziś pobudza wyobraźnię historyków sztuki, artystów i zwyczajnych widzów.

"Lech Majewski. Świat według Bruegela” to opowieść o powstaniu filmu ale i obrazu. Dla widzów-melomanów Zamość ma inna dokumentalną ofertę: film "The Doors - historia nieopowiedziana”. "Śluby panieńskie” oczywiście w zamojskim kinie też można zobaczyć.

(agdy)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna