Kino

Z Cannes do Lublina. „Człowiek z Hawru” w Miasto Movie latem

Dodano: 28 lipca 2015, 09:24
Autor: Damian Drabik

"Człowiek z Hawru"
"Człowiek z Hawru"

Warsztaty Kultury zapraszają na kolejną prezentację z cyklu Miasto Movie. W środę, 29 lipca, o godz. 21.30 na placu przed Teatrem Andersena, odbędzie się pokaz nagradzanego filmu „Człowiek z Hawru”.

„Człowiek z Hawru” to klimatyczna opowieść o podstarzałym pucybucie Marcelu Marxie, który przypadkowo odkrywa zagubionego chłopca pochodzącego z Gabonu. Mężczyzna postanawia mu pomóc. To prześmiewcze, groteskowe i tętniące od czarnego humoru kino, opatrzone przesłaniem o solidarności.

– Każdy kto zetknął się z filmami skandynawskimi od razu potrafi wychwycić pewne specyficzne, przynależne tej kinematografii cechy. Oszczędność środków, przebijająca się z ekranu  surowość i minimalizm, a z drugiej strony absurdalne, groteskowe poczucie humoru (nierzadko bardzo „wisielczego”) oraz pewna doza niesamowitości i fantastyczności. Osobną pozycję w tym świecie ma kino fińskie, a jego niedoścignionym mistrzem jest Aki Kaurismaki – piszą organizatorzy.

Kaurismaki uchodzi za jednego z najoryginalniejszych skandynawskich reżyserów. Wielokrotnie nagradzany przez Fińską Fundację Filmową;jego filmy były wyświetlane w ramach najważniejszych światowych festiwali filmowych, m.in. w Berlinie, Wenecji, czy Cannes. Na tym ostatnim festiwalu „Człowiek z Hawru” zdobył w 2011 roku Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej, brał także udział w konkursie głównym, będąc nominowanym do Złotej Palmy.

Wstęp wolny

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna