Koncerty

Camerata z Haydnem w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 września 2009, 12:47

Kwartet Camerata wystąpi w niedzielę (13.09) w lubelskim kościele ewangelicko-augsburskim.

To będzie uroczysty koncert, podczas którego zostaną uczczone dwa jubileusze: 25-lecie grupy i 200. rocznica śmierci Józefa Haydna.

Warszawski Kwartet Camerata jest jednym z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych. W czasie swojej 25-letniej działalności zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyków. Występował w renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji. Brał udział w wielu ważnych festiwalach.

Jest laureatem kilku międzynarodowych prestiżowych konkursów.
Kwartet ma na koncie ponad 20 albumów wydanych przez takie oficyny jak DUX, Koch International, Ricercar i Thorofon. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane. Longplay z muzyką Schuberta, opublikowany przez DUX, został ogłoszony przez miesięcznik Studio "Płytą Roku 1995”.

Józef Haydn był jednym z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena, i najstarszym z nich. Był nie tylko jednym z głównych przedstawicieli klasycyzmu w muzyce, ale także jednym z tych, którzy zdefiniowali główne formy muzyczne tej epoki.

Pozostawił po sobie olbrzymią liczbę dzieł, z których wiele weszło na stałe do kanonu muzyki klasycznej. Był m.in. mistrzem kwartetów. Jednymi z najciekawszych są Kwartet g-moll op. 74 nr 3 "Jeździec”, Kwartet C-dur op. 76 nr 3 "Cesarski”, Kwartet G-dur op. 77 nr 1 i Kwartet D-dur op. 76 nr 5.

Właśnie te cztery utwory Haydna zagrają w Lublinie Włodzimierz Promiński – I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce, Piotr Reichert – altówka i Roman Hoffman – wiolonczela: Kwartet g-moll op. 74 nr 3 "Jeździec”, Kwartet C-dur op. 76 nr 3 "Cesarski”, Kwartet G-dur op. 77 nr 1 i Kwartet D-dur op. 76 nr 5.

Początek o godz. 19. Wstęp za 25 zł. Adres: ul. Ewangelicka 1.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna