Koncerty

Europejska unia organowo-wokalna w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 sierpnia 2009, 19:38

Z bogatym programem i w wielonarodowej obsadzie odbędzie się 19.08 koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Zabrzmią rozmaite formalnie i stylistycznie utwory z różnych epok, napisane przez twórców z kilku państw europejskich. Wystąpią lublinianie oraz goście z Litwy i innych krajów.

Publiczność zgromadzona w kościele p.w. Św. Rodziny usłyszy przede wszystkim sakralną muzykę wokalno-instrumentalną. Będą to części mszy (offertoria skomponowane przez klasyków – Francuza Alexandre Boelyego i Włocha Padre Davide da Bergamo).

Będą to również kawałki nie związane z liturgią (fragment słynnego oratorium "Les sept paroles du Christ” francuskiego kompozytora Théodore Dubois z 1867 roku czy współczesna pieśń "O mio Signore, as colta” stworzona przez Lamberto Pietropoliego na podstawie "Adagia”, zmistyfikowanego przez Remo Giazotto jako utwór Tomaso Albinoniego).

Zabrzmi też najbardziej znana pieśń Arthura Sullivana "The Last Chord” (1877). Nie jest to numer sakralny, ale ma bardzo podniosły nastrój – został stworzony przez angielskiego kompozytora ku czci zmarłego brata.

Nie zabraknie utworów instrumentalnych. Będzie można posłuchać np. jednego z najpopularniejszych kawałków organowych Johanna Kaspara Kerlla "Capriccio sopra il Cucu”. Dzieło niemieckiego kompozytora barokowego jest oparte na imitacji kukania kukułki.

W programie są także równie interesujące kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Francesco Durante, Pranciskusa Beinarisa, Mikalojusa Konstantinasa Ciurlionisa i Stanisława Moniuszki.
Na organach zagra Litwinka Jurgita Kazakeviciute, znakomita organistka z kościoła św. Jana w Wilnie. Zaśpiewa Litwin Giedrius Prunskus, świetny baryton związany z Kaunas State Musical Theatre i Lithuanian National Opera and Ballet Theatre.

To nie wszystko. Wystąpi też Orkiestra XVII Międzynarodowego Kursu Muzyki Kameralnej w Lublinie pod batutą Łukasza Jakubowskiego z młodą lubelską solistką Karoliną Błędowską – skrzypce.

Środowy koncert rozpocznie się o godz. 19. Zaplanowano przerwę, w trakcie której odbędzie się zbiórka datków na rzecz Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom "Ut Unum Sint” ze Świdnicy.

Adres: Al. Jana Pawła II 11. Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna