Koncerty

Jęki stworzenia w Warsztatach Kultury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 grudnia 2012, 12:10

Zespół Monodia Polska (Materiały prasowe)
Zespół Monodia Polska (Materiały prasowe)

W piątek 14 grudnia o godz. 18 w Warsztatach Kultury (ul. Popiełuszki 5) koncert zespołu śpiewaczego Monodia Polska "Jęki stworzenia - pieśni adwentowe i eschatologiczne".

Na koncert złożą się polskie pieśni nabożne doby baroku przekazywane po dziś dzień w tradycji ustnej. Warianty melodyczne z północno-wschodniego Mazowsza - wśród potomków tamtejszej, szlacheckiej drobnicy - zebrał Adam Strug. Połączenie treści eschatologicznych i adwentowych nie jest przypadkowe.

Ortodoksyjna nauka katolicka, wbrew teologicznej nowomowie, nazywa adwent czasem postnym. Oto stworzenie jęczy za Tym, który nas wydał i w końcu pochłonie. Grecki źródłosłów "śpiewania" także oznacza jęki, lub zawodzenie. Ośmiu śpiewaków Monodii Polskiej poprowadzi wspólny śpiew zgromadzonych tak, by przełamać nienaturalny dla tej muzyki kontekst sceniczny. Śpiewającym towarzyszyć będzie lirnik w osobie Janusza Prusinowskiego.

O zespole:
Monodia Polska to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych.

Zespół posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi niż temperowana, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze.

Ustna tradycja kontynuowana przez 'monodię' to: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz utwory nieskodyfikowane będące wyrazem pobożności ludowej.

Skład:
Wawrzyniec Dąbrowski
Bartosz Izbicki
Grzegorz Pawłowski
Piotr Piszczatowski
Szczepan Pospieszalski
Janusz Prusinowski
Adam Strug
Jacek Zembrowski
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna