Koncerty

KlezmaFour znowu w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 marca 2009, 19:53

Dawno nie słyszany w rodzinnym mieście zespół klezmerski KlezmaFour zagra w niedzielę (15.03) w Kawiarni Artystycznej "Hades”.

Cztery lata temu jedną z największych wakacyjnych atrakcji muzycznych w Kazimierzu Dolnym były plenerowe koncerty KlezmaFour. Grupa Andrzeja i Wojciecha Czaplińskich występowała pod Kamienicą Gdańską. Wzbudzała wielkie zainteresowanie.

Przy lubelskich klezmerach przystawali przechodnie, klaskali do rytmu, kołysali się i podśpiewywali. Niektórzy ruszali do regularnego tańca, sprawiając wrażenie, jakby byli tancerzami współpracującymi z muzykami.

Takie reakcje na muzykę wykonywaną przez KlezmaFour zdarzają się często także podczas salowych występów zespołu. O ile tylko pozwala na to aranżacja lokalu.
Dzieje się tak dlatego, że lublinianie grają skoczne i melodyjne utwory, a robią to w bardzo żywiołowy i widowiskowy sposób.

Dialogują ze sobą nie tylko dźwiękami, ale także gestem i mimiką. Na gorąco kreują program koncertu. Ciągle improwizują.

Są atrakcją nie tylko dla słuchaczy amatorów. Są doceniani w prestiżowych konkursach i fetowani na poważnych festiwalach. Na IX Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia ,,Nowa Tradycja”, który odbył się w Warszawie w 2006 roku, zdobyli Nagrodę I stopnia im. Czesława Niemena za wyróżniającą się kreację artystyczną.

Wystąpili w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur ,,Kolorowa Tolerancja” w Łodzi w 2008 roku i na V Festiwalu Kultury Żydowskiej ,,Warszawa Singera” w 2008 roku.

Członkowie kwartetu mówią, że ich najważniejszą inspiracją jest historia miasta, z którego pochodzą. Miasta, w którym splatały się niegdyś muzyczne tradycje Wschodu, Zachodu i Południa. Gdzie tradycja polska mieszała się z ukraińską i żydowską.

Teraz po długiej przerwie zagrają w swoim mieście. Niedzielnym koncertem w Kawiarni Artystycznej "Hades” będą promować swój debiutancki album. Start o godz. 18.30.

Bilety - w cenach 20 i 15 zł - do kupienia na miejscu, ul. Peowiaków 12.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna