Koncerty

La Traviata w hali Globus

  Edytuj ten wpis

Pod koniec listopada w Lublinie, który nie ma sceny operowej, rozegra się akcja jednego z najsłynniejszych dzieł gatunku. Jak to możliwe?- Zrobimy tę operę w hali Globus, która świetnie się do tego nadaje - mówi Tomasz Janczak, śpiewak i pełnomocnik ds. artystycznych w Teatrze Muzycznym w Lublinie, inicjator przedsięwzięcia.

Na jednej z dwóch krótszych ścian hali zostanie zbudowana kilkukondygnacyjna scena. Będzie biała, aby lepiej widoczne były postaci i rekwizyty. Ale to nie wystarczy, żeby publiczność z każdego miejsca widowni widziała, jak rozwija się akcja.

- Zainstalujemy wielkie telebimy i w sumie lublinianie będą mieli możliwość oglądania zarówno zbliżeń, jak i planu ogólnego - zapowiada reżyser Waldemar Zawodziński, specjalista od monumentalnych i efektownych widowisk operowych.

Warto będzie przyglądać się z bliska śpiewakom choćby ze względu na kostiumy. Przygotowuje je jedna z najlepszych specjalistek w branży Izabela Stronias. - To będą stroje w stylu XIX-wieczego Paryża, ale z elementami współczesnymi - uprzedza kostiumolożka.

"La Traviata” jest operą w dużej mierze kameralną, rozgrywającą się między dwiema-trzeba postaciami. - Takie sceny zginęłyby w wielkiej przestrzeni hali - podkreśla Zawodziński. Poza tym każdy będzie chciał przyjrzeć się Joannie Woś, solistce Teatru Wielkiego w Warszawie, która zagra kurtyzanę Violettę, główną bohaterkę.

Dzięki dużej scenie publiczność będzie mogła podziwiać w pełnej krasie sceny zbiorowe, których w operze Giuseppe Verdiego także nie brakuje. - Takich rzeczy nie moglibyśmy zagrać w naszej siedzibie, stąd pomysł realizacji w hali - wyjaśnia dyrektor Teatru Muzycznego Krzysztof Kutarski.

Dlaczego postawiono akurat na "La Traviatę”? - Bo to wyjątkowo piękna opowieść opisana piękną muzyką - argumentuje Janczak, który wcieli się w poetę Alfreda, kochanka Violetty.

- Ta opera jest najdoskonalszym dziełem Verdiego między innymi dlatego, że sama warstwa orkiestrowa w sposób wyjątkowo sugestywny wyraża uczucia bohaterów - mówi Jacek Boniecki, który sprawuje kierownictwo muzyczne spektaklu.

Premierowe przedstawienia zaplanowano na 29 i 30 listopada. Bilety już można kupować w kasie Teatru Muzycznego, ul. Skłodowskiej 5.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna