Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

24 lipca 2009 r.
18:10
Edytuj ten wpis

Piotr Banasik zagra w niedzielę w Lublinie

0 0 A A

Program tego koncertu (26.07) robi ogromne wrażenie. To wyjątkowo piękne i szczególnie trudne do wykonania utwory fortepianowe. Udźwignąć taki repertuar może tylko prawdziwy wirtuoz. Ale artysta, który jest na afiszu, nie zaplanował czegoś ponad swoje siły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Śląski pianista Piotr Banasik już kilkakrotnie pokazał w Lublinie, że nie jest kimś przypadkowym przy fortepianie i nie siada do fortepianu, bo nie ma nic lepszego do roboty.

Kiedy słuchało się jego gry, miało się wrażenie, że jest ona dla niego najlepszym sposobem na komunikowanie się ze światem. Wychowanek profesora Andrzeja Jasińskiego i kursant jego ucznia Krystiana Zimermana, perfekcyjnie opanował język pianistyki i wypowiada się w nim z rzadko spotykanym polotem.

Słyszeliśmy to, kiedy wykonywał I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Chopina czy I Koncert fortepianowy b-moll Czajkowskiego. To były trudne rzeczy, wymagające nie tylko zabłyśnięcia swoją partią, ale też umiejętności współgrania z orkiestrą. Zarazem jej udział w pewnym stopniu go odciążał, rozkładając po równo odpowiedzialność za finalny efekt.

Tym razem cały ciężar spocznie tylko na nim, bo Banasik wystąpi z recitalem. Jego program jest zaś na miarę herosa klawiatury. Składa się na niego sześć wirtuozowskich kompozycji, jednych z najtrudniejszych w historii literatury fortepianowej.

Tylko najwięksi pianiści wychodzą obronną ręką ze zmierzenia się z Chaconne d-moll Johanna Sebastiana Bacha w transkrypcji Ferruccio Busoniego na fortepian. Utwór skomponowany przez barokowego mistrza jako piąta część skrzypcowej Partity d-moll składa się z tematu i wielu wariacji. Jest uważany przez niektórych za najtrudniejszy fragment muzyki wszech czasów. Miał i ma wielu admiratorów. Johann Brahms, niemiecki kompozytor, pianista i dyrygent okresu romantyzmu, napisał: „Chaconne jest najcudowniejszym i niezgłębionym kawałkiem muzyki”.

Podobną renomą cieszy się dzieło Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego Variations Serieuses d-moll op. 54. Uchodzi za jego najlepszy utwór na fortepian. Zgodnie z tytułem i inaczej niż wiele popularnych kompozycji tego niemieckiego twórcy jest to numer poważny. Przy tym – choć krótki, okołodziesięciominutowy – bardzo bogaty w nawiązania i skomplikowany. To dzieło romantyczne, ale z elementami barokowymi, będącymi wyrazem fascynacji Mendelssohna Bachem.

Przejawem fascynacji innym twórcą barokowym są Wariacje na temat Corelliego op. 42 autorstwa Siergieja Rachmaninowa. Precyzyjnie ujmując to 20 wariacji na fortepian na temat Sonaty na skrzypce, wiolonczele i klawesyn op. 5 nr 12 Arcangelo Corelliego (która sama jest zestawem wariacji na temat „La Folía”). Niedzielny koncert będzie rzadką sposobnością do posłuchania tego mało popularnego, wirtuozowskiego dzieła rosyjskiego kompozytora, pianisty i dyrygenta.

Z dorobku Fryderyka Chopina Banasik wybrał jeden z najważniejszych, najlepszych i najpopularniejszych utworów – Fantazję f-moll op. 49. To dzieło bardzo rozbudowane, nawiązujące do najambitniejszych tradycji fortepianowych fantazji Mozarta i Schuberta. Na jego przebieg składają się wstęp z dwoma tematami marszowymi, ekspozycja bogatego materiału tematycznego, liryczna część centralna, repryza i koda, będąca reminiscencją części centralnej. Fantazja Chopina ma wiele momentów swobodnych, bliskich improwizacji.

Ponadto w niedzielę w Trybunale Koronnym zabrzmią dwa utwory z dorobku węgierskiego pianisty i kompozytora Ferenca Liszta – transkrypcja pieśni Franza Schuberta „Auf dem Wasser zu singen” i Rapsodia węgierska nr 6, popisowy przykład uszlachetnionej muzyki ludowej.
Początek koncertu o godz. 19. Adres: Rynek 1. Wstęp wolny.

Pozostałe informacje

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Mogła być polityczna kariera w Suwerennej Polsce, a są zarzuty i kłopoty w szkole. Lubelskie Kuratorium Oświaty właśnie podjęło decyzję w sprawie Klaudiusza B.

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?
foto/wideo
galeria
film

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?

Dokładnie w południe, uczniowie wyszli ze szkół i odetchnęli z ulgą. Zakończył się egzamin z wiedzy matematycznej na poziomie podstawowym.

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

W najbliższy weekend rusza jedna z największych imprez studenckich w mieście – Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Studenci będą się bawić przy piosenkach Lady Pank, Kwiatu Jabłoni, czy Błędu Średniokwadratowego. ZTM uruchamia dodatkowe linie autobusowe, a miasto zamyka ulice.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować
pilne
galeria

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować

Powtórzył się scenariusz z kwietnia. W środę na tym samym placu budowy w Białej Podlaskiej natrafiono na niewybuchy. Miasto zarządza ewakuację.

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Nowy burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego nie będzie rządził sam. Powołał już swojego zastępcę, Arkadiusza Myszkę. To dotychczasowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Nie będzie zmiany w fotelu starosty chełmskiego. Urząd nadal sprawować będzie Piotr Deniszczuk, który w głosowaniu pokonał Ryszarda Madziara, pełnomocnika PiS w okręgu nr 18. Ponownie wicestarostą został też Jerzy Kwiatkowski.

W Lublinie odbędzie się finał Orlen Pucharu Polski kobiet. Wielka kasa do zgarnięcia

W Lublinie odbędzie się finał Orlen Pucharu Polski kobiet. Wielka kasa do zgarnięcia

19 maja lubelska Arena będzie gospodarzem finałowej rywalizacji. W decydującym spotkaniu zagrają GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław.

Uzdrowiciel z telewizji zadziałał. Za 120 tys. zł

Uzdrowiciel z telewizji zadziałał. Za 120 tys. zł

Seniorka z powiatu hrubieszowskiego znalazła w telewizji uzdrowiciela, który leczył ją telefonicznie i oferował seanse telewizyjne. Z każdym seansem czuła się lepiej, a sprawę zgłosiła na policję, bo brakowało jej na dalsze wpłaty.

Lubelskie ma nowego milionera. Szóstka padła w lotto plus

Lubelskie ma nowego milionera. Szóstka padła w lotto plus

We wtorek szczęście dopisało mieszkańcowi Puław. Szczęśliwy gracz trafił szóstkę w lotto plus i wygrał milion złotych.

Ewolucja algorytmów wyszukiwarek - Jak pozostać na szczycie w 2024 roku?

Ewolucja algorytmów wyszukiwarek - Jak pozostać na szczycie w 2024 roku?

Algorytmy wyszukiwarek stanowią oś, wokół której kręci się cały świat marketingu internetowego. Każdy przedsiębiorca online musi mieć świadomość, jak te algorytmy działają i jakie mają znaczenie dla pozycjonowania stron internetowych. W tym artykule postaramy się przybliżyć jak zmieniają się algorytmy wyszukiwarek oraz wskazać, jak firmy mogą dostosować swoje strategie SEO w 2024 roku.

Czym jest dopłata do czynszu i jak ją uzyskać?

Czym jest dopłata do czynszu i jak ją uzyskać?

Dopłata do czynszu jest pojęciem, które często pojawia się w kontekście mieszkań socjalnych i pomocy mieszkaniowej. Jest to forma wsparcia finansowego udzielana przez instytucje publiczne, takie jak urzędy miast i gmin, osobom, które mają trudności w regulowaniu czynszu za wynajmowane mieszkanie. Głównym celem dopłaty do czynszu jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, które nie są w stanie samodzielnie pokryć kosztów wynajmu mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim osób o niskich dochodach, bezrobotnych, osób starszych czy niepełnosprawnych.

Zbigniew Dżugaj pokieruje powiatem kraśnickim

Zbigniew Dżugaj pokieruje powiatem kraśnickim

Jeszcze trzy miesiące temu Zbigniew Dżugaj stracił synekurę w PGE Dystrybucja, a już od dziś jest nowym starostą powiatu kraśnickiego.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna