Koncerty

Puławy: Grubba na festiwalu organowym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 sierpnia 2010, 18:47

Gedymin Grubba zagra w poniedziałek (16.08) w siódmym koncercie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach.

Gdańszczanin Gedymin Grubba to jedna z najciekawszych postaci w polskim światku organowym. Ten 29-latek jest znakomitym instrumentalistą, potrafiącym równie błyskotliwie zagrać na rozmaitych typach organów utwory barokowe, klasycystyczne, romantyczne i współczesne. O jego klasie wykonawczej najlepiej świadczy fakt, że jest prezentatorem słynnych wielkich organów oliwskich.

Mało tego. Grubba – podobnie jak wielu wspaniałych organistów z minionych epok – jest także wybitnym kompozytorem. Tworzy utwory solowe (m.in. wyborna Introdukcja i Passacaglia a-moll na organy z 2001 roku), dzieła kameralne (np. poruszające Papa in Memoriam na sopran, fortepian i sampler elektroniczny z 2005 roku) i wielkie formy symfoniczne (choćby słynna Sinfonia Jubilate na sopran, baryton, recytatora, fortepian, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną z 2008 roku).

Ale to nie wszystko. Grubba jest również animatorem życia kulturalnego. Artysta organizuje Mariackie Wieczory Kameralne w kolegiacie Wniebowzięcia NMP w Koronowie i Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w katedrze Wniebowzięcia NMP w Pelplinie – jedno z największych przedsięwzięć artystycznych tego typu w Polsce.

Świetnie gra, sam sobie pisze i ma „swoje” organy. Jest zatem samowystarczalny. Jako wykonawca nie jest skazany na cudzesowe występy gościnne. Ale najwyraźniej lubi dawać koncerty w różnych miejscach i ma coś z fana. Wciąż jeździ z recitalami i gra ulubione kompozycje z dorobku innych twórców.

W poniedziałek Grubba zagości w kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach. Wykona m.in. napisane w manierze stylus phantasticus Preludium in fis BuxWV 146 Dietricha Buxtehudego, niemieckiego kompozytora barokowego, i wirtuozowską V Symfonię organową c-moll op. 80 Alexandre’a Guilmanta, francuskiego twórcy romantycznego.

Początek koncertu o godz. 18.45.

Adres: ul. Słowackiego 32.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna