Koncerty

Szymczewska zagra lublinianom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 września 2009, 20:08

Znakomita skrzypaczka młodego pokolenia Agata Szymczewska da w niedzielę (20.09) recital w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego.

O ile w polskiej pianistyce największym odkryciem ostatnich lat jest Rafał Blechacz, to w wiolinistyce na takie miano bezdyskusyjnie zasługuje Agata Szymczewska. Ta rówieśniczka zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie rok później, w 2006 roku, zgarnęła najważniejsze nagrody w równie prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Rzadko spotykany u jednego instrumentalisty zestaw walorów najwyższej próby – totalnego opanowania warsztatu, niecodziennej wrażliwości, nieograniczonej wyobraźni, całkowitej odporności na stres – pozwolił młodej artystce nie tylko wygrywać konkursową rywalizację, ale także występować z najwybitniejszymi mistrzami na najsłynniejszych scenach.

Szymczewska koncertowała w Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatrze Bolshoi w Moskwie. Występowała z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, NOSPR-em i Orkiestrą Kameralną PR "Amadeus”.

Dawała koncerty pod batutą sławnych dyrygentów, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Jaceka Kaspszyka i Jana Krenza. W lutym bieżącego roku wystąpiła razem z Krystianem Zimermanem i innymi artystami wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz w rocznicę stulecia urodzin kompozytorki. Tournée zwieńczyło nagranie płyty dla Deutsche Grammophon.

W niedzielę pupilka Idy Haendel i Konstantego Andrzeja Kulki da pierwszy recital w Lublinie. W programie: Sonata A-dur Francka, Fantazja na tematy "Fausta” Gounoda op. 20 Wieniawskiego oraz Nokturn i Tarantella op. 28 Szymanowskiego. Szymczewskiej będzie towarzyszyć pianista Marian Sobula.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: 30/25 zł. Adres: ul. Skłodowskiej 5.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna