Koncerty

W Czarnej Inez: Koty Johna Noble'a

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2010, 18:24

W piątek (23.07), prawdopodobnie po raz pierwszy, zabrzmią w Lublinie na żywo "Koty” Johna Noble'a. Zaprasza kawiarnia Czarna Inez.

Będzie to wielka atrakcja dla zwolenników lekkiej muzyki kameralnej. Będzie to także wspaniały prezent dla miłośników kotów, bowiem tytuł nie jest żadną metaforą, tylko odnosi się do rzeczywistych czworonogów, które stały się bohaterami dzieła.

Anglik John Noble (1936–2006) większość swojego zawodowego życia poświęcił na nauczanie w Doncaster College. W wolnych chwilach komponował z myślą o swoich występach, a także do spektakli grupy teatralnej działającej w szkole.

Właśnie do przedstawienia szkolnej młodzieży napisał kiedyś "koci taniec”. Dobre przyjęcie utworu skłoniło twórcę, który był miłośnikiem kotów, do rozwinięcia tematu i skomponowania programowej suity na klarnet i fortepian o znanych mu miauczących futrzakach.

Swoim dziełem Noble upamiętnił pięć kotów, sugestywnie odmalowując nutami ich portrety, a poszczególnym częściom nadając tytuły będące grą angielskich i włoskich słów.

"Allegro pussicato” poświęcił Oscarowi, którego miauczenie naśladuje glissando klarnetu, a arogancki chód i skłonność do skakania na wszystko, co się rusza, obrazuje rytm.

"Tabbioso” to portret Beethovena, burasa kroczącego dumnie jak paw. W "Purrdendosi” fortepian naśladuje mruczenie puszystego Mozarta, kota o bardzo wesołym i przyjaznym usposobieniu.

"Cat Mandu” to przywołanie Pippin, burmańskiego kota, który bywał irytujący przez swoją skłonność do kąsania. A w "Cotton Pickin' Kitten” twórca odmalował portret Sammy, czarno-białego, wyjątkowo pogodnego i figlarnego kota.

"Cats. A Suite for Clarinet & Piano”, jedyne opublikowane dzieło Johna Noble'a, zagrają w piątek w Czarnej Inez klarnecista Stanisław Kochaniec i pianista Jacek Bondaruk, młodzi lubelscy instrumentaliści, którzy w bieżącym roku dostali się na Akademię Muzyczną w Łodzi.

Początek o godz. 20.

Adres: ul. Rybna 9/2.

Bilety: 10/15 zł.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna