Koncerty

Wielkopostne śpiewanie u Dominikanów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2011, 10:48
Autor: Kmo

W niedzielę (13 marca) o godz. 15.00 w Bazylice Ojców Dominikanów (ul. Złota 9) w Lublinie odbędzie się koncert inaugurujący Wielkopostne Śpiewanie. Wystąpi Chór katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego pod dyrekcja Andrzeja Boubleja.

– Spotkania połączone z wielkopostnym śpiewaniem trwać będą do Niedzieli Palmowej – wyjaśnia Elżbieta Krzemińska, kierownik artystyczny. – To są szczególne rekolekcje muzyczne, ale zawsze najpierw jest słowo. Tym razem dotyczyć ono będzie szacunku.

W niedzielę wygłosi je Arcybiskup Abel. Temat tegorocznych rozważań to "Spotkać Boga w człowieku” właśnie poprzez szacunek, przyjaźń, współczucie, miłosierdzie, miłość

– Przez sześć niedziel w zabytkowych murach bazyliki rozbrzmiewać będą pieśni pasyjne i wielkopostne – wyjaśnia E. Krzemińska. – Zespoły same chętnie się do nas zgłaszają. Jedni chcą pokazać siebie, inni przeżywać prawdy wiary. Nam zależy także na otwarciu się na inne wyznania chrześcijańskie, na ludzi inaczej wierzących, dlatego zapraszamy różne zespoły do udziału w spotkaniach.

Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie jest chórem parafialnym, którego działalność skupia się głównie na zapewnieniu oprawy muzycznej nabożeństw. Chór często w Polsce i poza jej granicami prezentuje kulturę muzyczną kościoła wschodniego, a zwłaszcza prawosławnych tradycji wokalnych południowego Podlasia i Chełmszczyzny.

W jego repertuarze znajdują się pieśni liturgiczne i paraliturgiczne różnych tradycji Prawosławia, psalmy, pieśni sakralne i hymny od wieku XVI do współczesności, kompozycje i aranżacje, melodie jedno- i wielogłosowe z szerokiej gamy cyklu liturgicznego Kościoła Wschodniego.

Andrzej Boublej z chórami cerkiewnymi pracuje od 1980 r. W latach 1990-2002 pracował poza granicami Polski prowadząc chóry w Szwecji i USA.

Na wszystkie koncerty w Bazylice Ojców Dominikanów wstęp jest bezpłatny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna