Koncerty

Wirydarz Dawnej Europy: Celtic Triangle

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lipca 2010, 06:56

Tradycyjne szkockie klimaty muzyczne przywoła w sobotę (24.07) w Lublinie w swoim występie krakowska grupa Celtic Triangle.

Celtic Triangle ma bazę w Krakowie, ale jest zespołem po części szkockim. Prowadzi go osiadły w Polsce Szkot Lindsay Davidson. To znakomity dudziarz, aranżer i kompozytor, klasycznie wykształcony artysta, rozmiłowany w tradycyjnej muzyce swojej ojczyzny.

W historii gry na dudach Davidson jest pierwszą osobą na świecie, która ukończyła studia muzyczne w tym kierunku (Reid School of Music na Uniwersytecie Edynburskim). Program studiów został specjalnie stworzony dla niego. Dodatkowo Davidson ukończył studia podyplomowe na wydziale kompozycji i komputerowej syntezy dźwięku.

W Celtic Triangle Davidsonowi towarzyszą Irena Czubek-Davidson, harfistka Filharmonii Krakowskiej po Akademii Muzycznej w Krakowie, i Katarzyna Wiwer-Monita, sopranistka po krakowskiej Akademii Muzycznej, jedna z niewielu śpiewaczek specjalizujących się w śpiewie w języku szkockim.

To, co wykonuje grupa Celtic Triangle, można – w zależności od punktu widzenia – określić mianem muzyki dawnej albo folku. Trio ma bardzo bogaty repertuar: opracowania tradycyjnych tańców, w tym wojennych, aranżacje dawnych melodii pisanych w oryginale na fidel, klarsach czy dudy, pieśni XVIII-wiecznego poety Roberta Burnsa napisane przez niego do starych melodii, a także utwory skomponowane współcześnie, w tym dzieła Davidsona.

Lider Celtic Triangle prezentuje podczas koncertów – ubrany w narodowy szkocki strój – różne rodzaje dud: Great Highland Bagpipe (wielkie góralskie dudy), border pipes (chromatyczne, dmuchane miechem i cichsze od wielkich dud) oraz small pipes (dudy przeznaczone do grania kameralnej muzyki, które świetnie współbrzmią z harfą). Opowiada o nich po polsku.

Sobotni występ Celtic Triangle odbędzie się w ramach cyklu Wirydarz Dawnej Europy, organizowanego przez Dział Programów Strategicznych Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie.

Miejsce: bazylika oo. Dominikanów, ul. Złota 9. Początek o godz. 20.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna