Recenzje książek

Alexander McCall Smith "44 Scotland Street"

  Edytuj ten wpis

Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA

Autor książki jest profesorem prawa medycznego i bioetykiem. W wolnych chwilach gra na fagocie w amatorskiej orkiestrze. No i jeszcze w tych wolnych chwilach pisze książki, a jedną z nich jest opowieść o mieszkańcach domu przy 44 Scotland Sreet. Pisano o tej książce, że "jest jak gorące kakao w mroźny poranek” i że powinna być zapisywana przez lekarzy jako lekarstwo na jesienne smuteczki. Może coś w tym jest, jeśli weźmie się pod uwagę nieskomplikowane perypetie bohaterów i lekka fabułę.\

McCall wymyślił sobie ulicę, ale wiele w książce jest z obserwacji ludzi i miasta w którym sam mieszka. Oto w luksusowej dzielnicy Edynburga, w której socjeta ociera się o bardzo artystyczne towarzystwo bo tak wypada, w jednym z domów mieszka taki właśnie melanż lokatorów – artystów, trochę snobów, a może dziwaków? Jednak to ludzie nietuzinkowi, czasem ekscentryczni, jedni tajemniczy inny nie kryjący scen i problemów swojego życia.

W domu przy Scotland Street młoda dziewczyna zamieszkała z niewiernym i bardzo romansowym Brucem. Cóż zrobić, skoro on taki piękny… Takiemu wiele się wybacza. Mieszka tam także pretensjonalna matka małego geniusza i tajemnicza Domenica, której uwadze nie ujdzie nic. Oczywiście losy bohaterów splatają się w zabawnych perypetiach i nieporozumieniach. Są artystyczne i miłosne pomyłki jednak nie tak groźne, żeby przestraszyć czytelnika.

Autor kiedyś mówiąc o swojej książce stwierdził, że dylematy moralne odbijają się w codziennych ludzkich poczynaniach i niektóre watki należy traktować serio. Ale w gruncie rzeczy jest to świetna lektura na deszczowy weekend, rzecz napisana zgrabnie, z humorem, wartka i lekka.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna