Recenzje książek

Alison Bechdel "Fun Home. Tragikomiks rodzinny”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 kwietnia 2009, 13:44

Abiekt.pl

Nie wiem, co w tej książce podoba mi się najbardziej. Czy kontrast między szczęśliwą rodziną na obrazkach, a jej wstrząsającą historią opowiedzianą w komiksowych dymkach, czy też intymność i szczerość całej opowieści - jednego z najlepszych pamiętników, jakie kiedykolwiek wpadły mi w ręce.

Funeral home (w skrócie Fun home), czyli dom pogrzebowy - tutaj od dwóch pokoleń mieszka rodzina Bechdelów. Ojciec - nauczyciel angielskiego - po godzinach zajmuje się swoją prawdziwą pasją - nieustanną renowacją starego wiktoriańskiego domu.

"Był alchemikiem estetyki, erudytą przestrzeni, Dedalem wystroju” - pisze po latach jego córka. W tych słowach nie podziwu. Jest za to ironia, złość za zmarnowane dzieciństwo i tęsknota za prawdziwym tatusiem. Bo dorastanie w tych perfekcji wnętrzach nie było łatwe.

Ojciec nie tylko był skryty, zamknięty w sobie, a do dzieci odnosił się z zimnym dystansem. Był także "ciotą, psycholem, maniakalno-depresyjnym pedałem”. Te epitety nijak nie pasują do poczciwego, zgarbionego pana w niemodnych okularach. Ale jego córka nie używa ich bez powodu.

Równolegle do historii domu rodzinnego Bechdelów toczy się inna - opowieść o podstarzałym, zakompleksionym homoseksualiście, który przez lata romansował z mężczyznami z sąsiedztwa.

"Fun home” to także barwna, szczera i bardzo odważna opowieść o odkrywaniu swojego ciała, pierwszych seksualnych doświadczeniach i wpływie literatury na sposób postrzegania świata. Nie brak tu analogii do najlepszej światowej literatury - od Shakespeare'a po Joyce'a i jego "Ulissesa”.

Książka na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. tytuł książki roku TIME 2006.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna