Recenzje książek

Anna Zielińska-Elliott "Murakami i jego Tokio. Przewodnik nie tylko literacki”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 czerwca 2012, 14:27

Murakami i jego Tokio. Przewodnik nie tylko literacki. Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A.
Murakami i jego Tokio. Przewodnik nie tylko literacki. Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A.

Autorce tej książki zawdzięczamy 11 powieści Haruki Murakamiego na polskim rynku księgarskim. Anna Zielińska-Elliott jest absolwentką warszawskiej japonistyki, tłumaczką literatury japońskiej, mieszkała pięć lat w Japonii i często tam wraca.

Żeby być dobrym tłumaczem nie tylko trzeba przecież znać język lecz także poznać dobrze kraj autora z jego kulturą, obyczajowością, codziennością i świętami. Poświęcając tyle czasu i uwagi Haruki Murakamiemu postanowiła pójść jego śladem – nawet nie raz dosłownie.

Zrealizowała zamiar pokazania wielbicielom jego prozy miasto, w którym dzieje się akcja niemal wszystkich jego powieści, miejsc znaczących dla jego bohaterów, restauracji czy barów, kawiarni, a nawet stadionu, budki telefonicznej czy cmentarza.

"W tych męskich pokojach panował przerażający brud. Spleśniałe skórki mandarynek przyklejone do dna koszy na śmieci, puste puszki używane jako popielniczki, w nich góry petów – kiedy zaczynały się tlić, buły gaszone kawą lub piwem i tak stały, wydzielając duszący, kwaśny odór…” To obrazek akademików, o których tak właśnie pisał Haruki w "Norwegia Wood”.

A co o nich pisze autorka? "Wszystko wygląda tak, jakby czas się zatrzymał, choć, sądząc ze zdjęć na stronie internetowej akademika, wyposażenie pokojów nieco się poprawiło i niektórzy studenci piorą swoje ubrania…”

Anna Zielińska-Elliott idzie tropem wielu bohaterów, cytując fragmenty z powieści i konfrontując je ze stanem rzeczywistym. Przy okazji radzi, jakie miejsca związane z pisarzem trzeba koniecznie zobaczyć, udziela wielu cennych wskazówek tym, którzy chcieliby pójść w jej ślady oraz zamieszcza przebogatą dokumentację zdjęciową.

Książka cenna nie tylko dla wielbicieli Murakamiego.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna