Recenzje książek

Arael Zurli, "Szatan z papieskiego rodu. Prawdziwe życie Cezara Borgii”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2013, 12:31

Arael Zurli, "Szatan z papieskiego rodu. Prawdziwe życie Cezara Borgii”
Arael Zurli, \"Szatan z papieskiego rodu. Prawdziwe życie Cezara Borgii”

Wydawałoby się, że życie Cezara Borgii jest już opisane na wszystkie sposoby. Jednak, była to osoba tak barwna – jeśli tak można powiedzieć o kimś, kto nawet w tamtych wiekach i w tamtych wcale nie aksamitnych czasach uchodził za okrutnika, intryganta, mordercę, ta właśnie osoba wciąż jest pożywką dla pisarzy, reżyserów filmowych i nadal znajdują oni wątki warte opisania.

Oczywiście ten czarny charakter nie zawsze przez pisarzy jest opisywany dokumentalnie. Cóż byłaby warta książka o Borgii bez wyobraźni i fantazji twórcy, który potrafi stworzyć odpowiednią scenografię do jego biografii.

Tak właśnie postąpił Arael Zurli edytor, muzeolog, artysta malarz i tłumacz, który mieszka w Krakowie i "…zawsze działa samotnie; z nikim nie przechodzi na "ty”. Woli zwierzęta od ludzi i renesans od czasów współczesnych. Swoje książki obmyśla na długich spacerach”.

Obmyślił więc na jednym ze spacerów pasjonującą, zbeletryzowaną biografię Cezara Borgii, mrocznej postaci tamtych czasów, tamtego świata, czarnego charakteru rodu Borgiów.

Tę książkę napisaną w formie powieści, a raczej opowieści, którą przekazuje nam narrator. Tak, tę książkę czyta się jednym tchem, choć i tak z historii wiemy, jak skończył jej bohater. Zurli autentyczne fakty z jego życia ubrał w odpowiednią scenografię, nadał jej wartką akcję i powstała rzecz, po którą warto sięgnąć nawet, jeśli literatura historyczna kogoś nie pociąga. Raczej jest to powieść awanturnicza oparta na faktach historycznych.

Poza Borgiami występuje cała galeria barwnych postaci typowych dla przepojonej okrucieństwem epoki renesansu. Tłem książki jest walka o władzę wśród wielkich rodów Italii, ambicje królów francuskich i hiszpańskie kłopoty z Joanną Szaloną, groza syfilisu prześladującego nie tylko Cezara, a znajdziemy tu nawet parę ciekawostek dotyczących Polski. Warto przeczytać.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna