Recenzje książek

Colette "Klaudyna w Paryżu”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 czerwca 2011, 13:55

Colette, "Klaudyna w Paryżu, Wydawnictwo W.A.B
Colette, \"Klaudyna w Paryżu, Wydawnictwo W.A.B

Waśnie na półki księgarskie trafia druga (z czterech) część opowieści o Klaudynie. Ten cykl autorstwa Colette budził niemałe zamieszanie nie tylko w tzw. tamtych czasach, ale nawet współcześnie. Colette pisała odważnie – o problemach dojrzewania młodych dziewcząt na pensjach i w szkołach, o różnych odcieniach miłości, wreszcie o sile namiętności.

W tle życia Klaudyny pojawiają się barwne postaci – reprezentanci jej paryskich czasów.
Klaudyna bowiem z małego miasteczka Montigny przeprowadza się do Paryża. Pozostawia za sobą świat w którym minęły jej szkolne lata – koleżanki, namiętną miłość do nauczycielki, beztroskę.

Paryż niesie nowe odkrycia. Jest uwodzicielski, szalony, dyktatorski i oszałamiający szampanem. Jest miastem w którym miłość dwóch młodzieńców do siebie, albo wzajemna dwóch kobiet, nikogo nie bulwersuje. Klaudyna wkracza w ten nowy dla siebie świat i praktycznie sama musi dokonywać wyborów. Poznaje swego kuzyna Marcela i jego ojca. Z tym ostatnim zaczyna ją łączyć uczucie.

Na książkę Colette dziś patrzymy nieco inaczej, chłodniej z dystansem, jakkolwiek nadal jest ona niezwykłym studium epoki, zmysłowości, wciąż jest miłą lekturą z przeszłości, a może odkryciem dla tych młodych czytelników, którzy jej do tej pory nie znali.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna