Recenzje książek

Daniel Silva "Sprawa Rembrandta”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 marca 2012, 14:55

Daniel Silva "Sprawa Rembrandta”
Daniel Silva \"Sprawa Rembrandta”

To jest powieść z nerwem, choć czasem wydaje się, że napisał ją Anglik. Bez obrazy – przyrównuję tutaj niektóre jej fragmenty do najlepszych mistrzów kryminału, którzy wiedzą, jak operować paletą emocji, potrafią przeplatać je obrazami wyciszającymi czytelnika by raptem wyzwolić w nim ten nieuchronny dreszcz, jaki niesie nieoczekiwany zwrot akcji lub wydarzenie, burzące jak grom tę krótką chwilę uspokojenia.

Autor – Daniel Silva jest pisarzem amerykańskim, który wydał wiele sensacyjnych powieści w tym "Spowiednik”, "Tajny sługa”, "Reguły Moskwy”. I oto jest kolejna, świetna.
To kapitalna książka z wartką fabułą i umiejętnie dozowanymi chwilami oddechu.

"…otworzył szafkę nad głową i wyjął z niej tekturową tubę o długości dziewięćdziesięciu i średnicy dziesięciu centymetrów. Zdjął z niej aluminiową przykrywkę i kilka razy potrząsnął, aż ukazało się dziesięć centymetrów zwiniętego w rulon płótna…”.

Tu właśnie w tej niepozornej tubie, do Marsylii trafił z pięknego, starego, angielskiego miasteczka Glastonbury obraz Rembrandta.

"…pod prawym okiem kobiety widniała mała dziurka, wyglądająca jak przekłuta ołówkiem. Jedwabny szal i jej piersi były zaplamione czymś ciemnym. – Powiedz, że to nie krew. – Mógłbym, ale to byłoby kłamstwo…”
Taaak, to niewątpliwie była krew konserwatora, który właśnie odnawiał niezwykłe dzieło Rembrandta i w tym pięknym, zabytkowym Glastonbury został zamordowany.

Śledztwa podejmuje się Gabriel Allen. On i jego piękna żona wciąż dźwigają traumę przeszłości. Nie pomaga im nawet to, że schowali się w zaciszu Kornwalii, żeby o tym zapomnieć. Być może zagadka śmierci konserwatora i odszukanie zaginionego Rembrandta będzie nie tylko wymierzeniem sprawiedliwości lecz także lekarstwem na dramat, który w sobie dźwigają.
Akcja książki przenosi się do wielu miast Europy i do USA, ale cały czas jest logiczna, jasna, na pewno emocjonująca.

Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna